płytki łazienkowe

Samodzielne układanie płytek podłogowych w łazience – jak się za to zabrać?

Wykończenie podłogi płytkami ceramicznymi to niełatwe zadanie. Aby przebiegło pomyślnie, należy dobrze się do tego przygotować — mowa tutaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Warto zadbać, aby powierzchnia była sucha, nośna, zwarta oraz odpowiednio wypoziomowana. Po właściwym przygotowaniu podłogi wystarczy tylko wybrać układ montażu płytek i zastosować się do odpowiednich zasad.

Przygotowanie podłoża do położenia płytek

Przygotowując podłoże do położenia płytek, ważne jest, aby pozbyć się jego luźniej zewnętrznej warstwy. Co więcej, gdy posadzka jest chłonna — należy ją odpowiednio zagruntować. Świetnym rozwiązaniem w zagruntowywaniu powierzchni jest zastosowanie specjalnej emulsji, która zabezpieczy ją przed dostaniem się wilgoci. W przeciwnym razie przygotowana zaprawa nie spełni swojej funkcji, a układane kafelki pozostaną w danym miejscu jedynie przez pewien czas. Narażone są na kontakt z wodą miejsca, powinny zostać pokryte warstwą folii w płynie. Dobrze, aby jej grubość nie była mniejsza niż 1 milimetr.

Metody układania płytek

Jeszcze przed zamontowaniem płytek trzeba zdecydować się na jeden z kilku sposobów ich układania. Poza tym należy również rozplanować pracę w taki sposób, aby w miejscach widocznych nie było docinek płytek. To tylko negatywnie wpływa na efekt końcowy. Podstawowymi metodami układania płytek podłogowych są takie układy, jak:

  • Prosty – jest najczęściej wybieranym sposobem układania płytek. W tym przypadku fugi przebiegają równolegle do krawędzi płaszczyzny, co sprawia, że tworzą one tzw. krzyże.
  • Karo – układanie płytek w ten sposób, że pod względem krawędzi płaszczyzny siatka fug pada pod kątem 45 stopni do powierzchni ściany.
  • Mijankowy – to metoda ułożenia płytek, w której następujące po sobie rzędy płytek są względem siebie przesunięte. W przypadkach, w których przesunięcie to wynosi połowę długości płytki, jest to tak zwane ułożenie cegiełkowe.

Przed samym przyklejeniem płytek należy wetrzeć w ich powierzchnię cienką warstwę kleju. Taki zabieg pozwoli uzyskać maksymalną przyczepność zaprawy do podłoża. Następnym krokiem jest rozprowadzenie  na powierzchni odpowiedniej warstwy zaprawy klejącej. Do wykonania tej czynności niezbędna okaże się paca. Układanie płytek partiami to gwarancja sprawnej pracy. W tym celu najkorzystniej jest zacząć od miejsca najbardziej oddalonego od wejścia do pomieszczenia i kierować się w stronę drzwi. Po ułożeniu płytki należy ją docisnąć do podłoża i dobić przy pomocy gumowego młotka. Zachowanie równych odstępów między płytkami umożliwia zastosowanie tzw. krzyżyków dystansowych.