Co jest potrzebne do montażu paneli fotowoltaicznych?

Wykorzystanie promieniowania słonecznego do produkcji energii elektrycznej cieszy się coraz większą popularnością nie tylko z powodów ekonomicznych, ale także ze względu na ogólny wzrost świadomości ekologicznej. Panele zwykle instaluje się na dachach, ale na dużych działkach można ustawić je bezpośrednio na gruncie. Do tego celu wykorzystuje się gotowe profile do fotowoltaiki, które gwarantują szybki montaż i duże bezpieczeństwo użytkowania paneli przez lata.

Elementy montażowe do paneli fotowoltaicznych

W zależności od miejsca montażu paneli do ich mocowania wykorzystuje się różne rodzaje akcesoriów, od szynowych profili do fotowoltaiki zaczynając, przez szyny trapezowe, a na trójkątach, czyli tzw. ekierkach kończąc. Profile szynowe płaskie najczęściej wykorzystywane są do montażu paneli na dachach spadzistych krytych dachówką. Szyny przy pomocy specjalnych uchwytów przytwierdza się do konstrukcji dachu, a następnie mocuje się do nich panele fotowoltaiczne. Taki sposób montażu zapewnia dużą elastyczność, jest bezpieczny i wygodny. W przypadku dachów krytych blachą trapezową stosuje się trapezowe profile do fotowoltaiki. Są to odpowiednio wyprofilowane szyny, które mocuje się bezpośrednio do blachy, a następnie na szynach osadza się panele. Aluminiowe ekierki używane są do ustawienia konstrukcji pod panele na dachach płaskich pod odpowiednim kątem. Zadaniem trójkątów montażowych jest ustawienie paneli fotowoltaicznych pod kątem gwarantującym optymalne wykorzystanie naturalnego światła.

Aluminiowe akcesoria montażowe

W przypadku instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu do ich montażu wykorzystuje się akcesoria lekkie i odporne na działanie wody, niepodatne na korozję. W tej roli najlepiej sprawdza się aluminium. Aluminiowe profile do fotowoltaiki nie tylko nie rdzewieją, ale również nie przyczyniają się do nadmiernego obciążenia konstrukcji dachu. Są wytrzymałe i niepodatne na odkształcenia. Co ciekawe, aluminiowych profili pod fotowoltaikę używa się również do montażu paneli na gruncie. Aluminiowy stelaż nie rdzewieje i bez najmniejszych problemów przetrwa przez kilkadziesiąt lat. Tak długo, jak długo będą eksploatowane zamocowane na nim panele fotowoltaiczne.

Do montażu paneli fotowoltaicznych na dachach spadzistych i płaskich wykorzystuje się specjalne rodzaje szyn aluminiowych, uchwytów, klem i śrub montażowych. Ze względu na rodzaj zastosowanego materiału profil do fotowoltaiki można łatwo przyciąć na żądaną długość, nawiercić i wyszlifować jego krawędzie. Taki profil nie obciąża również konstrukcji dachu i nie jest podatny na rdzewienie.