podkład pod panele

Najlepszy podkład pod panele – czyli jaki?

Wybór paneli podłogowy oparty jest m.in. o dopasowanie właściwego wzoru i koloru, jak również sprawdzenie najróżniejszych parametrów, takich jak np. grubość czy klasa ścieralności. Jednak nie należy zapominać, iż funkcjonalność posadzki zależy w dużej mierze od rodzaju podkładu. Jest to materiał, na który przeważnie nie zwraca się uwagi. Jaki podkład pod panele okaże się najlepszym wyborem? 

Najlepszy podkład pod panele 

Trudno jednoznacznie wskazać, jaki podkład będzie najlepszym wyborem. Odpowiedź w dużym stopniu zależy od kilku ważnych czynników, wliczając w to rodzaj podłoża. Im bardziej nierówna powierzchnia, tym lepszym wyborem jest grubszy podkład pod panele. Wielokrotnie w takiej sytuacji wybierane są materiały wykonane z polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Aby zniwelować nierówności można użyć np. Tego rodzaju podkład pod panele o grubości 5 mm. Co więcej, ogromne znaczenie ma charakter wnętrza, w którym remontowana jest podłoga. W przypadku pomieszczenia intensywnie użytkowanego przez domowników zaleca się materiały cechujące się większą wytrzymałością na nacisk. Idealnym przykładem takiego podkładu pod panele jest poliuretanowo-mineralny (PUM). 

Najlepszy podkład pod panele laminowane czy winylowe korzystnie wpłynie na akustykę pomieszczenia. Będzie on tłumił odgłosy kroków. Warto więc przestudiować, czy wybrany typ posiada właściwości wyciszające (np. materiały wykonane z polietylenu PEHD). 

Odpowiedni dobór podkładu pod panele może przełożyć się na sporą oszczędność w ogrzewaniu danego wnętrza. Materiał będzie izolował podłogę od zimna pochodzącego z nieogrzewanego pomieszczenia znajdującego się poniżej. Ponadto właściwie dobrany może zwiększyć skuteczność ogrzewania podłogowego — o tym informuje wartość oporu cieplnego.  

Podkłady stosowane pod panele winylowe i laminowane 

W przypadku paneli winylowych warto rozważyć zakup podkładu, jakim jest materiał XPS. Wszystko dlatego, że cechuje się on wysokim poziomem izolacji akustycznej i doskonałą przewodnością cieplną. Innym rekomendowanym podkładem pod panele winylowe jest tworzywo PE. 

Natomiast podczas wyboru podkładu pod panele laminowane, zaleca się postawić na materiał XPS. Jest to najlepsze rozwiązanie, gdyż materiał ten cechuje się bardzo dobrą izolacją akustyczną i termiczną.