Poznajmy specyfikę działalności zakładu pogrzebowego - 1 2024

Poznajmy specyfikę działalności zakładu pogrzebowego

Zakład pogrzebowy to z całą pewnością jedno z tych miejsc, które wolelibyśmy odwiedzać tak rzadko, jak to tylko możliwie. Z drugiej strony, pogrzeb jest czymś naturalnym. Nasi bliscy, znajomi umierają z różnych przyczyn i w różnym wieku. Każda osoba zmarła zasługuje na godne ostatnie pożegnanie. W organizacji uroczystości pogrzebowych dla rodziny zmarłego nieocenioną pomoc świadczy dom pogrzebowy. Każdy, kto po raz pierwszy w życiu musi zorganizować pogrzeb dla kogoś z rodziny, ma pełne prawo czuć się zagubiony. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć specyfikę pracy zakładu pogrzebowego. Wskażemy m.in. jakie usługi świadczy przeciętny zakład pogrzebowy oraz czym powinien charakteryzować się zakład pogrzebowy od strony użytkowej. Zapraszamy do lektury.

Zakład pogrzebowy pomimo swojej specyfiki pod wieloma względami przypomina punkt usługowy

Jakkolwiek dziwne to zabrzmi, kompleksowe usługi pogrzebowe są biznesem jak wiele innych. To, co je wyróżnia to na pewno fakt, że nie każdy ma predyspozycje do tego, aby być właścicielem zakładu pogrzebowego. Osoby pracujące w zakładach pogrzebowych powinny wykazywać się ponadprzeciętną empatią, cierpliwością, odpornością na stres, jak również dyspozycyjnością. W przypadku śmierci zgłoszonej w środku nocy firma pogrzebowa musi być w stanie zaoferować swoje usługi i wesprzeć rodzinę na każdym etapie organizacji pogrzebu.

Kompleksowe usługi pogrzebowe – czyli na co możemy liczyć ze strony zakładu pogrzebowego?

Firma pogrzebowa dzięki swojemu doświadczeniu ma wypracowane procedury postępowania, które mają na celu ułatwić i uporządkować wszystkie formalności i sprawy związane z pochówkiem zmarłego. Zakres usług pogrzebowych możemy je podzielić na kilka kategorii, z których kluczowe to:

– organizacja pogrzebu – w jej ramach możemy wymienić: transport i przechowanie zwłok, kremację zwłok, wykonanie toalety pośmiertnej i ubranie zmarłego, sprzedaż trumny lub urny, załatwianie dokumentów, zamawianie mszy,
– fachowe doradztwo i wsparcie – zakład pogrzebowy udziela porad i pomocy w tej w trudnej sytuacji, odpowiada na pytania i rozwiewa wątpliwości, pomaga w wyborze odpowiednich usług np. oprawy muzycznej, ilości wiązanek, zamawiania nekrologów, doboru nagrobka itd.
– kredytowanie pogrzebu – bywa, że zasiłek pogrzebowy nie wystarcza na pokrycie kosztów pogrzebu, a rodzina zmarłego nie jest stanie w ciągu kilku dni zgromadzić niezbędnej kwoty w gotówce. W takich sytuacjach zakład usług pogrzebowych może zaoferować możliwość sfinansowania pogrzebu na raty.

Usytuowanie zakładu pogrzebowego i wymogi lokalowe

Przejdźmy teraz do tematu, o którym rzadko się pisze w kontekście zakładów pogrzebowych, a mianowicie o ich usytuowaniu. Specyfiką zakładu pogrzebowego jest to, że znajduje się on w pobliżu kościoła oraz cmentarza. Na terenie całej Polski jest to cecha wspólna, przy czym w dużych miastach, nowe cmentarze coraz częściej lokuje się na ich obrzeżach. Bywa też, że jeden np. https://www.memento-mori.com.pl/ obsługuje swoim zasięgiem kilka okolicznych, miejscowości. Podobnie jest też na terenie Warszawy. Nie wchodząc w głęboko w szczegóły tego zagadnienia, należy przyjąć, że zakład pogrzebowy powinien być naturalną częścią urbanistycznego krajobrazu danej okolicy. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że statystycznie umiera w Polsce ponad 400 tys. osób rocznie, zarówno cmentarzy, jak i zakładów pomagających w organizacji pogrzebów będzie przybywać.

Sam zakład pogrzebowy musi zresztą spełniać pewne wymogi lokalowe, aby móc w profesjonalny sposób zajmować się organizacją pogrzebu. Kluczowe znaczenie ma tutaj wydzielenie odpowiednich pomieszczeń tak, aby zapewnić wszystkim stronom: zmarłym, rodzinie oraz pracownikom zakładu godne warunki do przebywania i pracy. Pomieszczenia, o których wspomnieliśmy to:
– pomieszczenie do przygotowywania zwłok,
– zaplecze, w którym oczekują trumny na uroczystość pożegnania,
– sala pożegnań dla rodzin zmarłych,
– biura dla pracowników zakładu.

Architektura i design zakładów pogrzebowych – czym charakteryzują się zakłady pogrzebowe?

Zakłady pogrzebowe są miejscami wyjątkowymi, dlatego muszą być odpowiednio projektowane. Architektura i design zakładów pogrzebowych łączą aspekty estetyczne, funkcjonalne i emocjonalne. Niektóre z elementów, które charakteryzują zakład pogrzebowy Warszawa, Wrocław, Poznań i jakikolwiek inny to:

– przestrzeń – zakłady pogrzebowe muszą zapewnić wystarczającą przestrzeń do przechowywania, przygotowywania i wystawiania zwłok, a także do załatwiania formalności. Cała przestrzeń powinna być dobrze oświetlona, wentylowana i ogrzewana. Zalecana jest cisza, ewentualnie muzyka klasyczna brzmiąca w tle.
– kolorystyka – w zakładach pogrzebowych bardzo często używa się kolorów, które mają symbolizować żałobę, szacunek i nadzieję, takich jak czarny, biały, szary, fioletowy,
– forma – dom pogrzebowy z reguły jest prosty w formie i przypomina średniej wielkości pawilon,
– materiał – jeśli zaś chodzi o użyte do jego budowy materiały to przeważa cegła, beton, szkło oraz drewno. Cegła i beton symbolizuje trwałość, drewno naturalność, a szkło daje dostęp do światła dziennego, co w naturalny sposób poprawia nastrój i odwraca, choć odrobinę uwagę zebranych od smutnej chwili, w jakiej się znajdują.

Podsumowanie

Jak widać z powyższego tekstu, tematyka zakładów pogrzebowych jest ciekawa, choć z całą pewnością nie należy do łatwych. Zakład pogrzebowy to miejsce, w którym każdy z nas wcześniej czy później znajdzie się, czy to żegnając kogoś ze swoich najbliższych, czy też na koniec własnego życia. Warto wiedzieć jak funkcjonuje, aby w razie potrzeby było nam łatwiej opanować emocje towarzyszącego pogrzebowi kogokolwiek z bliskich. Dokładamy wszelkich starań, aby usługi pogrzebowe były lepiej zrozumiałe przez naszych czytelników.