Prace przygotowawcze przed budową domu

Aby rozpocząć prace budowlane dotyczące budowy domu najpierw należy zadbać o uzbrojenie działki, dopełnienie wszystkich formalności, a także realizację projektu budowlanego. W tym zakresie należy określić wartość powierzchni netto, a także powierzchni użytkowej domu.

Czym są grunty wysadzinowie jak wpływają na etapy budowy domu?

Za grunty wysadzinowe uznaje się grunty, które zawierają ponad 10% cząsteczek, których średnica jest poniżej 0,02 mm. Oznacza to, że grunty wysadzi nowe posiadają bardzo dużą ilość mikrocząsteczek, przez co podłoże jest znacznie bardziej podatny na wypychanie, zwłaszcza podczas zamarzania wody gruntowej. Może to znacząco zwiększać koszty budowy domu. Grunty wysadzinowe to między innymi gliny, torfy, piaski, grunty organiczny oraz iły. Aby jednak zidentyfikować grunt przeznaczony do budowy domu konieczne jest wykonanie badań geotechnicznych. Na ich podstawie analizuje się skład gruntu, stopień zagęszczenia oraz szczegółową specyfikację podłoża. Wszystkie grunty wysadzinowe mogą powodować dużo problemów już na etapie wstępnych prac budowy. Natomiast w sytuacji, kiedy prace te zostaną poprowadzone niewłaściwie może dojść między innymi do wysadzenia fundamentów, co mogłoby się wiązać z całkowitym uszkodzeniem budynku. Natomiast nośność fundamentów jest osłabiona w wyniku marznięcia wody gruntowej. Jest to szczególnie niebezpieczne zjawisko w okresie wiosny. Wówczas grunt rozmarza od strony południowej, natomiast od strony północnej pozostaje zamarznięty. Dlatego może to powodować przemieszczenie się podłoża oraz uszkodzenia fundamentów.

Określenie powierzchni netto budynku

W czasie przygotowania dokumentacji w celu uzyskania pozwolenia na budowę należy podać ścisłe parametry określające wielkość budynku. Istotna jest między innymi powierzchnia domu. Jednak nierzadko zdarza się, że inwestorzy nie do końca wiedzą czym jest powierzchnia netto. Zgodnie z definicją za powierzchnię netto uznaje się powierzchnię wewnętrzną budynku, która jest ograniczona elementami konstrukcyjnymi zamykającymi pomieszczenia. Dodatkowo do powierzchni netto zaliczane są elementy, które można przesunąć lub rozebrać, na przykład ściany działowe, balkony, kanały. Z kolei powierzchnia netto nie obejmuje ścian konstrukcyjnych, strychów nieużytkowych, otworów na drzwi i okna, a także nisz w elementach zamykających. Aby uzyskać prawidłowe pomiary powierzchni netto Należy obliczyć kiedy budynek posiada stan wykończony. Powierzchnia mierzona jest po podłodze, nie liczy się listew przypodłogowych oraz progów.