Wymiana okien sposobem na termomodernizację budynku

Czy wiesz, że stare, nieszczelne okna mogą przynosić spore straty dla Twojego budżetu domowego? Przez ich nieszczelność ucieka ciepło z domu. W sezonie grzewczym może to spowodować znaczący wzrost rachunków za ogrzewanie. Wszyscy wiemy, że koszty utrzymania domu i opłaty ogromnie wzrosły. Dlatego musimy zrobić wszystko, żeby wykorzystać wszelkie możliwości na oszczędność. Jak się okazuje, jedną z nich jest wymiana okien na szczelne i energooszczędne. Co więcej istnieją specjalne programy, dzięki którym możesz otrzymać wysokie dofinansowanie do wymiany okien.

Jakie programy dofinansowujące dla właścicieli domów i jaka kwota dofinansowania?

Aktualnie masz możliwość skorzystania z dwóch programów dofinansowujących wymianę okien. Pierwszy z nich to program Czyste Powietrze. Wysokość dofinansowania z tego programu zależy do wysokości otrzymywanych dochodów. Program ten dofinansowuje również ocieplanie budynków. Możemy go podzielić na 3 różne poziomy. W ramach poziomu podstawowego możesz otrzymać do 30% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 210 zł za metr kwadratowy. Poziom podwyższony daje 60% kosztów kwalifikowanych ale nie więcej niż 420 zł. Ostatni z poziomów, najwyższy, to dofinansowanie rzędu 90% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 630 zł za metr kwadratowy. W przypadku pierwszego poziomu, sami musimy wyłożyć środki, a dopiero później dostaniemy zwrot. Dwa kolejne poziomy wymagają od nas znalezienia wykonawcy i podpisania z nim umowy. Po samym złożeniu wniosku, wykonawca dostanie 50% kosztów całej inwestycji. Co ciekawe z dofinansowania możemy opłacić wymianę okien, a także wszelkie niezbędne materiały. Drugi program to ulga termomodernizacyjna, która umożliwia odliczenie kosztów wymiany okien z podatku.

Co z osobami mieszkającymi w blokach?

Osoby, które mieszkają w blokach również mogą skorzystać z dofinansowania. Specjalnie dla nich przygotowany został program Ciepłe Mieszkanie? Również w tym programie, wysokość dofinansowania zależy od dochodów właściciela mieszkania. W ramach poziomu podstawowego otrzymamy 30% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 15 tysięcy złotych. W ramach poziomu podwyższonego dofinansowanie wynosi 60% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 25 tysięcy złotych. Program najwyższy da nam 90% dofinansowania, ale nie więcej 37,5 tysiąca zł.