Rodzaje i zastosowanie odbojnic przemysłowych

Wielkie przestrzenie potrzebują dobrej organizacji. Mowa tutaj o przestrzeniach magazynowych, przemysłowych czy miejskich. Jeśli chcemy odpowiednio zabezpieczyć towar lub wyznaczyć ciągi komunikacyjne, powinniśmy wykorzystać do tego specjalne odbojnice przemysłowe. Czym one są, jak działają i jakie rodzaje znajdziemy na rynku?

Odbojnice przemysłowe — czym są?

W przestrzeniach magazynowych i przemysłowych warto mieć zamontowane odbojnice. Są to solidne konstrukcje wytwarzane z kształtowników stalowych i rur, których zadaniem jest ochrona przed przypadkowym uderzeniem czy najechaniem na sprzęt bądź regały magazynowe. Rewelacyjne odbojnice, takie jak oferuje https://www.sonto.pl/odbojnice/, występują w różnych kształtach i formach. Konkretny wybór uzależniony będzie od tego, gdzie trzeba je zastosować.

Odbojnice przemysłowe chronią skutecznie słupy hal magazynowych, zapewniają bezpieczeństwo pracującym maszynom i ludziom, którzy je kontrolują. Na magazynach nie brakuje regałów i innych elementów wyposażenia, które są bardzo przydatne. Nic więc dziwnego, że odbojnice są tak ważne, a na rynku znajdziemy ich spory i urozmaicony wybór.

Niektóre odbojnice służą również do rozdzielenia ruchu rowerowego od pieszego i kołowego. Stosowane są też na drodze czy przy budynkach. Dzięki nim nieopatrzny kierowca nie wjedzie w bramę czy mniejsze elementy architektoniczne. Jak widać, odbojnice skutecznie chronią przed większymi zniszczeniami, jakie mógłby wywołać źle kontrolowany pojazd.

Czym charakteryzują się odbojnice przemysłowe?

Charakterystyczną cechą odbojnic przemysłowych są kolorowe pasy, które są ostrzeżeniem. Kontrastujące ze sobą kolory, takie jak biel i czerwień czy czerń i żółć informują osobę kierującą pojazdem, że w danym miejscu nie ma przejazdu. Niektóre odbojnice wyposażone są dodatkowo w elementy odblaskowe, które maksymalnie polepszają ich widoczność. 

Konstrukcja odbojnic powinna być naprawdę solidna. Dlaczego? Ich zastosowanie tego wymaga! Odbojnice nie tylko chronią przedmioty i elementy małej, jak i dużej architektury czy wyposażenia, ale niekiedy chronią też ludzi. Muszą być więc skuteczne.

Odbojnice i ich rodzaje

Wśród najbardziej popularnych odbojnic znajdziemy:

  • odbojnice liniowe,
  • odbojnice słupkowe,
  • odbojnice wiszące,
  • odbojnice rurowe,
  • odbojnice narożne,
  • odbojnice bramowe,
  • odbojnice rampowe,
  • odbojnice regałowe,
  • odbojnice U2, U3, U4.

Zastosowanie odbojnic przemysłowych

Odbojnice narożne doskonale nadają się do wąskich korytarzy. Świetnie współpracują z głównymi ciągami komunikacyjnymi. Chronią filary, które skrywają w sobie instalacje elektryczne. Wśród odbojnic narożnych znajdziemy takie modele, które mogą pochwalić się symetrycznymi ramionami, jak i te, które mają różnej długości ramiona. 

Odbojnice słupowe dzielą się na te, które można przykręcić do podłogi, jak i wkopać. Odbojnice do przykręcenia posiadają stalową stopkę z czterema otworami na śruby. Wykorzystywane są bardzo często na parkingach czy w halach magazynowych.

Ciekawym elementem wyposażenia hal magazynowych są odbojnice wiszące. Odpowiadają za ochronę towarów znajdujących się na najwyższych półkach regałów. Wszystkie prezentują się identycznie pod względem kształtu i formy, realną różnicę stanowi jedynie średnica zastosowanych elementów.

Odbojnice ścienne doskonale zabezpieczają ściany przed przypadkowym dojechaniem do samej płaszczyzny. Takie sytuacje mogą zdarzać się na parkingach w galeriach handlowych czy w garażach podziemnych. Aby tego uniknąć i cieszyć się dobrym samochodem bez uszkodzeń, warto postawić na jakościowe odbojniki.

Odbojnice w formie barier nierzadko stosowane są przy rampach wyładunkowych. Są punktem odniesienia dla kierowców samochodów ciężarowych, którzy muszą odpowiednie wymanewrować, aby dało się wypakować towar. W tym przypadku sprawdzą się również specjalne naprowadzacze kół. Wspomagają kierowców ciężarówek podczas manewrowania naczepą oraz całą resztą ciężkiego i trudnego do prowadzenia składu.