Czym są domy modułowe?

Gotowe domy modułowe cieszą się coraz większą popularnością ze względu na szybkość tej technologii. Podczas gdy wnoszenie standardowych, murowanych budynków tradycyjną techniką zajmuje średnio rok, gotowe modułowe konstrukcje produkowane są w specjalnych fabrykach w ciągu 1-3 miesięcy, a następnie stawiane nawet w ciągu jednego dnia. Czym jednak są domy modułowe i jak powstają? Podpowiadamy.

Co to dom modułowy?

Dom modułowy to budynek, który powstaje z połączenia jednego lub kilku gotowych elementów, które następnie są ze sobą łączone. Sam moduł to przestrzenna konstrukcja stanowiąca jedną z sekcji budynku. Powstaje w specjalnej fabryce, a następnie przewożona jest na plac budowy, gdzie montuje się ją i scala z pozostałymi modułami, które razem tworzą dom, zazwyczaj jednorodzinny. Domy modułowe nie muszą być jednak niewielkich rozmiarów, ponieważ z gotowych elementów można stworzyć również większy budynek.

Co więcej, moduły mogą być wykorzystywane nawet w celu powiększenia istniejących już obiektów. Gotowe domy modułowe są szczególnie popularne w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w krajach skandynawskich. W Polsce jednak coraz więcej inwestorów stawia na to rozwiązanie, ceniąc je za wygodę i szybkość realizacji.

Z czego zbudowane są domy modułowe?

Domy modułowe mogą być wytworzone z różnego typu materiałów. Najczęściej jednak budowane są ze stali. Konstrukcja stalowa charakteryzuje się z jednej strony bardzo dobrą wytrzymałością, z drugiej niewielkim ciężarem. Jest też odporna na działanie czynników atmosferycznych i na korozję. W takim przypadku dom modułowy nie jest jednak wykonany wyłącznie ze stali, ponieważ ściany, sufit i podłogę pokrywają płyty – warstwowe, drewnopodobne lub włókno-cementowe.

Budynki takie nie są zimne, ponieważ podczas ich tworzenia montowana jest warstwa izolacyjna, wykonana na przykład z pianki poliuretanowej, styropianu czy wełny mineralnej. Elewacja z kolei może być wykonana z dowolnego materiału, a więc blachy, drewna czy płyt drewnopodobnych. Wewnątrz z kolei ściany wyłożone są płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi.

Domy modułowe mogą być wykonane również z drewna. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się świerk lub sosnę. Współczesne całoroczne konstrukcje tego typu stworzone są jednak również z betonu i keramzybetonu.

Jak powstają domy modułowe?

Domy modułowe powstają w fabryce. Inwestor po wyborze konkretnego projektu zazwyczaj czeka około 1-3 miesięcy aż zakończy się proces produkcji poszczególnych elementów konstrukcyjnych. Następnie nawet w ciągu jednego dnia specjaliści są w stanie zmontować poszczególne moduły i posadowić budynek. Należy jednak pamiętać, że w przypadku kiedy dom modułowy ma mieć powyżej 70 m2, to do inwestora należy uzyskanie pozwolenia na budowę, a także odpowiednie przygotowanie podłoża.