Rura drenarska w kokosie – czym jest i do czego można ją wykorzystać?

Prawidłowa gospodarka wodna wpływa na kwestie bezpieczeństwa i trwałości budynków mieszkalnych, inwestycyjnych czy obszarów o charakterze rolnym, a także przemysłowym. Do tego konieczny jest między innymi skuteczny drenaż. Podstawą działania systemu drenażowego może być rura drenarska w kokosie. Co warto wiedzieć o tego rodzaju elementach?

Odprowadzenie nadmiaru wody umożliwia stawianie budynków, ochronę ich przed uszkodzeniem, a także optymalizację gruntów rolnych do zwiększenia efektywności rozwoju roślin. Do wykonania prawidłowego drenażu konieczne są części, które wytrzymają działanie w trudnych warunkach atmosferycznych i duże obciążenie. To cechy ma każda rura drenarska w kokosie – wszechstronna część do zastosowania w wielu sektorach gospodarczych, rolniczych czy użytkowych.

Czym jest rura drenarska w kokosie?

Rura drenarska w kokosie to trwała i mocna konstrukcja drenarska PVC-U ze specjalnym filtrem z włókna kokosowego. Specjalny nieplastifikowany polichlorek winylu (czyli wspomniane wyżej PVC-U) wytrzymuje spore obciążenie, jest odporny na wilgoć oraz skrajną temperaturę. To sprawia, że świetnie nadaje się do odprowadzenia wody w każdych warunkach.

Filtr z włókna kokosowego z kolei pozwala na skuteczne odprowadzanie wody i ograniczenie ryzyka zapchania rury. Wzmacnia też jej prawidłową strukturę. Włókno to ma pochodzenie syntetyczne.

Gdzie stosowana jest rura drenarska w kokosie?

Rura drenarska w kokosie to podstawowy element systemów drenarskich z PVC-U. Stosuje się ją przy różnego rodzaju instalacjach o wszechstronnym zastosowaniu. Sprawdzają się jako elementy zapobiegające zawilgoceniu ścian budynków czy zalewaniu pomieszczeń podziemnych (piwnic, garaży) w budynkach mieszkalnych. Ograniczają również ryzyko ich zalania. Pomagają odprowadzić nadmiar wody z terenów rolniczych, ułatwiając rozrost zbóż czy innych upraw.

Należy dodać, że rura drenarska w kokosie to również część służąca do odprowadzenia nadmiaru wody z dróg (co ogranicza jej nadmierną eksploatację i możliwość uszkodzenia np. przez mrozy), wykopów liniowych (m.in. kanalizacji) czy obiektów publicznych jak parki, tereny zielone, obiekty rekreacyjne oraz sportowe. Gwarantują, że przenikający napływ wilgoci nie będzie powodował znacznych strat finansowych. Rury z kokosem mogą też służyć jako część służąca do skutecznego osuszania stawów, bagien i innych zbiorników wodnych, na miejscu których mają pojawić się określone inwestycje.