spoinowanie

Wszystko, co musisz wiedzieć o spoinowaniu płytek

W trakcie remontu mieszkania można mieć styczność z najróżniejszymi pracami. Wiele z nich jest niemożliwe do wykonania samodzielnie i bez specjalistycznych narzędzi. Takich kwestii jest mnóstwo, więc niejednokrotnie lepiej jest zatrudnić do remontu solidną i profesjonalną firmę remontową. Przykładem takich czynności jest spoinowanie przy pomocy spoiny silikonowej. Nie jest to takie łatwe, jak może się wydawać. Co więcej, wymaga ono doświadczenia, więc samo zapoznanie się z teorią może okazać się nieskuteczne. 

Silikon — ogólna charakterystyka 

Silikon jest wykorzystywany w wielu obszarach łazienki. To pomieszczenie cechujące się dość sporą wilgotnością, dlatego właściwe płytki oraz elementy silikonowe są tutaj niezbędne. Co więcej, istotne jest wykonanie tej pracy w najbardziej profesjonalny sposób. Spoinowanie to bardzo ważna czynność, zwłaszcza jeśli chodzi o szczeliny, których brzegi są ruchome. Doskonałym tego przykładem jest miejsce pomiędzy wanną a płytkami. Takie łączenia są bardzo narażone na zniszczenia.  

Jak prawidłowo wykonać spoinowanie? 

Do profesjonalnego wykonania spoinowania niezbędne jest zastosowanie kilku podstawowych zasad. Między innymi najlepiej, aby spoina sylikonowa nie była szersza niż 0,5 cm. Zdarza się jednak, iż dopuszczalna maksymalna szerokość spoiny wynosi 1 cm. W przypadku złego uformowania spoiny można mieć problemy z odspojeniem wypełnienia. Ważna jest tutaj także głębokość. Jest ona ściśle określona i wynosi w wąskich spoinach przeważnie tyle samo co szerokość. Jeśli sytuacja tyczy się dość szerokiej spoiny, to powinna ona być mniejsza o połowę od szerokości. Po nałożeniu zbyt grubej warstwy pojawia się bardzo duże prawdopodobieństwo, iż wypełnienie może się zapaść. Jak widać, spoinowanie nie należy do prostych czynności, a bez doświadczania efekt może być niezadowalający. 

Nie warto tracić pieniędzy i czasu na próby wykonania tego bez pomocy fachowców. Warto jednak poświęcić ten czas na zaplanowanie przyszłej aranżacji mieszkania czy domu. Jest to dość istotne, ponieważ musi zostać wykonane według wyżej podanych zaleceń. W przypadku braku konkretnego pomysłu można skorzystać z usług profesjonalnego architekta wnętrz, który w profesjonalny sposób zaaranżuje nasze pomieszczenia.