mycie ścian

Jak prawidłowo umyć ściany przed malowaniem i na co dzień

Sposób mycia ścian jest zależny od celu – przed malowaniem lub podczas awaryjnych sytuacji, jak np. wylana kawa lub kredkowe malunki najmłodszego domownika. Na szczęście współczesne technologie oraz hybrydowe właściwości farb umożliwiają skuteczne i proste mycie ścian.  

Odkurzanie ścian to podstawa każdego mycia ścian 

Chcąc utrzymać swój dom w czystości, zalecane jest systematyczne (kilka razy w roku) odkurzanie ścian. Choć kurz na pionowych powierzchniach jest niezauważalny, to niestety gromadzi się on w tych miejscach i to nawet w całkiem sporej ilości. Wdrażając w życie regularne odkurzanie ścian, można być pewnym, iż każde mycie ściany będzie o wiele prostsze. Takie działanie zapobiegnie powstawaniu smug z rozmazanego na mokro kurzu. 

Odkurzanie ścian może odbywać się za pomocą mopa ze szmatką lub szczotki, a nawet z wykorzystaniem szerokiego pędzla malarskiego. Jednak o wiele wygodniej jest zrobić to odkurzaczem. Istotne, aby wybrać końcówkę ze szczotką, która nie spowoduje powstania na powierzchni zarysowań. Do trudniej dostępnych przestrzeni: miejsc w narożnikach, otworów wentylacyjnych, przy półkach, kaloryferach itp. Niezbędna może okazać się wąska ssawka.  

Jak umyć ściany przed malowaniem? 

Planując zmiany kolorystyczne w danym pomieszczeniu, jeszcze przed chwyceniem za pędzel, należy pamiętać o prawidłowym przygotowaniu powierzchni. Brudne ściany, na których miesiącami kumulował się kurz, trzeba umyć. Pomijając ten zabieg, nowa warstwa farby nie osiągnie prawidłowej przyczepności do podłoża i w krótkim odstępie czasu po malowaniu zacznie się łuszczyć.  Aby umyć ścianę przed malowaniem, należy: 

  • Zabezpieczyć folią powierzchnie, których lepiej nie zachlapać; 
  • Odkurzyć dokładnie ściany; 
  • W przypadku zgromadzenia się grzybów i pleśni – zastosować środek grzybobójczy; 
  • Przygotować wodę z dodatkiem detergentu i umyć sufit i ściany od góry do dołu; 
  • Często wymieniać wodę by nie rozmazywać usuniętego brudu; 
  • Przetrzeć ściany czystą wodą i zaczekać, aż wyschną.