Jakie płytki łazienkowe?

Parametry techniczne, na które warto zwrócić uwagę kupując płytki łazienkowe 

Wzór płytek łazienkowych to nie jedyny parametr, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu tego elementu aranżacyjnego. Istotny może okazać się również ich rozmiar, wytrzymałość na zginanie, ścieralność czy antypoślizgowość. 

 

Antypoślizgowość  

Istotnym parametrem technicznym płytek, który decyduje o bezpieczeństwie ich użytkowania, jest ich antypoślizgowość. Wartość ta jest oznaczona skalą od R9 do R13. Im jest ona większa, tym powierzchnia płytki jest mniej śliska. Wybór kafelek o określonych właściwościach antypoślizgowych związany jest z poziomem wilgotności, jaki może panować w łazience. 

Rozmiar płytek łazienkowych  

Na rynku spotkać można wiele rozmiarów płytek łazienkowych. Dlatego też podczas zakupu należy dopasować ich wymiary głównie do powierzchni łazienki. Dysponując małą powierzchnią łazienki warto postawić na płytki o standardowym wymiarze 30 x 30 cm lub na zastosowanie mozaiki. Natomiast w przypadku, w którym łazienka jest duża – można zdecydować się na rozwiązanie, jakim są płytki o większych rozmiarach. 

Ścieralność 

Parametr ten związany jest przede wszystkim z płytkami podłogowymi, które są o wiele bardziej narażone na ścieranie niż płytki ścienne. Wraz z czasem użytkowania szkliwo płytek ulega zarysowaniu przez drobinki piasku, ziemi oraz innych zanieczyszczeń wnoszonych w butach. Co więcej, płytki mogą z czasem zmatowieć. W związku z powyższym doskonałym rozwiązaniem będzie wybór kafelek o najwyższej odporności na ścieranie (klasa III).  

Wytrzymałość na zginanie 

Jest to cecha określająca próg łamliwości kafelek. Im płytka jest mniejsza i grubsza, tym cechuje się większą wytrzymałością. Minimalna wartość tego parametru to: 

  • 15 N/mm2 – w przypadku płytek ściennych; 
  • 35 N/mm2 – w przypadku płytek podłogowych; 
  • 45 N/mm2 – w przypadku płytek gresowych.