Balkon marzeń – praktyczne porady, jak urządzić balkon

Ciepłe, letnie wieczory to doskonały moment żeby spędzać czas na balkonie. Otwierasz drzwi, czujesz przyjemne powietrze, chcesz usiąść w spokoju, ale… Twój balkon woła o pomstę do nieba? To doskonały moment, żeby o niego zadbać i stworzyć sobie przyjemny kącik do odpoczynku po całym dniu ciężkiej pracy. Pamiętaj, że balkon może stać się przytulny bez wielkich nakładów finansowych. Potrzeba będzie jedynie odrobiny chęci i wysiłku. W tym artykule podpowiemy Ci, co zrobić, żeby Twój balkon stał się miejscem, w którym chętniej będziesz spędzać wolny czas.

Od czego zacząć urządzanie balkonu?

Żeby móc rozpocząć urządzanie balkonu, konieczne będą najpierw dokładne porządki. To dobry moment, żeby pozbyć się rzeczy, które od dłuższego czasu zalegają na balkonie, zajmując jedynie miejsce. Gdy już wyniesiesz wszelkie niepotrzebne rzeczy, nadszedł czas na umycie okna balkonowego oraz posprzątanie i umycie podłogi. A co jeśli podłoga nie wygląda najlepiej? W sklepach z materiałami ogrodowymi i budowlanymi znajdziesz specjalną, sztuczną trawę, którą możesz zamontować na balkonie. Dodatkowo warto zadbać też o barierkę balkonową. Możliwe, że będzie wymagała odmalowania. Możesz ją również zakryć specjalnymi osłonami. Gdy balkon już lśni, czas zadbać o jego oświetlenie. Na barierce możesz założyć lampki solarne, które przez cały dzień będą gromadzić promienie słoneczne, a później będą oświetlać balkon. Możesz również wyprowadzić elektryczność z domu i zamontować normalną lampkę. Ciekawym rozwiązaniem są również lampki balkonowe na baterie, w postaci kolorowych kulek lub małych żaróweczek. Gdy to wszystko jest już ogarnięte, pora zająć się wystrojem balkonu.

Co powinno znaleźć się na balkonie?

Żeby móc spędzać czas na balkonie, będziesz potrzebować tam kilku niezbędnych rzeczy. Jeśli Twój balkon jest naprawdę mały, nie ma sensu inwestować w duże meble. W zupełności wystarczą tam składany stolik i dwa składane krzesełka lub taborety. Dzięki funkcji składania zyskasz więcej miejsca, gdy będziesz chcieć ustawić na balkonie na przykład suszarkę z praniem. Jeśli masz większy balkon lub taras, masz większe pole do popisu. Możesz kupić gotowe meble balkonowe, lub spróbować zbudować je samemu. Ostatnimi czasy bardzo popularne są meble z drewnianych palet. Ciekawym rozwiązaniem na dużych balkonach jest również powieszenie hamaka, w którym można leżeć i odpoczywać po trudach dnia. Gdy urządzasz balkon nie zapominaj o roślinach. Warto przystroić go kwiatami i roślinami doniczkowymi. Ciekawie wyglądają na przykład rośliny, które montowane są na barierce balkonowej.