Generator prądu z silnikiem benzynowym czy diesla?

Na awaryjne źródło zasilania lub podstawowe źródło prądu na placu budowy, działce rekreacyjnej czy ogródku działkowym można wybrać generator wyposażony w silnik benzynowy lub diesla. Urządzenia pierwszego typu są tańsze w zakupie, ale droższe w eksploatacji. Dlatego zwykle polecane są do wykorzystania okazjonalnego. Agregaty prądotwórcze Diesel są sprzętem bardziej ekonomicznym w użytkowaniu, dobrze sprawdzającym się m.in. na placach budowy, przy wielogodzinnej pracy.

Agregat do zastosowań okazjonalnych

W gospodarstwach domowych, w których agregat prądotwórczy pełni funkcję awaryjnego źródła zasilania, zwykle poleca się stosowanie urządzeń stosunkowo tanich, czyli wyposażonych w silnik benzynowy o małej mocy. Takie urządzenie wystarczy, by podtrzymać działanie domowych sprzętów przez kilka godzin, gdy dojdzie do przerwy w dostawach prądu. Dieslowskie generatory prądu są sprzętem droższym, często dysponującym dużą mocą, a zatem znacząco wykraczającym ponad potrzeby przeciętnego użytkownika. Oczywiście jako źródła zasilania awaryjnego w domach i firmach o większych potrzebach energetycznych także stosuje się agregaty prądotwórcze Diesel. Takie urządzenia są tanie w eksploatacji, ale trzeba pamiętać, że gorzej radzą sobie z rozruchem przy ujemnych temperaturach powietrza.

Generator prądotwórczy do pracy

Gdy zapotrzebowanie na prąd z generatora jest duże i tego typu urządzenie musi pracować codziennie przez wiele godzin, bardziej ekonomicznym wyborem od sprzętu z silnikiem benzynowym jest zakup generatora prądu z silnikiem diesla. Silniki wysokoprężne są wydajniejsze, zużywają dużo mniej paliwa, co przy wielogodzinnym użytkowaniu takiego sprzętu przynosi oszczędności idące w dziesiątki złotych. Gdy taką oszczędność pomnoży się przez kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt dni pracy generatora, wówczas zakup urządzenia z silnikiem wysokoprężnym przestaje być nieopłacalny. Agregaty prądotwórcze Diesel są doskonałym wyborem na place budowy i jako źródła zasilania awaryjnego dla firm oraz różnego rodzaju instytucji. To urządzenia o dużej mocy i wydajności działania, a przy tym bardzo ekonomiczne, zużywające mniej paliwa niż tanie agregaty benzynowe.

Osoby, które szukają sprzętu do zastosowań okazjonalnych, jako źródła zasilania awaryjnego w domu, zwykle decydują się na zakup taniego generatora benzynowego. Firmy, różnego rodzaju instytucje, a także duże gospodarstwa rolne częściej decydują się na droższy w zakupie, ale tańszy w eksploatacji generator prądotwórczy Diesel. Taki sprzęt zwykle dostępny jest również w bogatym wyborze mocy działania.