Jak dobrać zasilacz LED?

Obecnie wiele osób w swoich wnętrzach i nie tylko korzysta z dobrodziejstwa jakim są taśmy LED. Nie da się ukryć, że spełniają one nie tylko rolę praktyczną, ale jednocześnie są elementem mocno ozdobny. Konieczny jednak okazuje się wybór odpowiedniego zasilacza LED. Odpowiednio dobrane urządzenie jest bowiem gwarancją prawidłowej i co najważniejsze długiej pracy źródeł światła LED. Wobec tego jak odpowiednio dobrać zasilacze LED?

Dobór zasilaczy LED wcale nie musi być tak skomplikowany

Zwykle wydaje się nam, że dobór zasilaczy LED jest niezwykle skomplikowany. Niemniej jednak dobór zasilacza LED nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Tak naprawdę poradzi sobie z tym każdy z nas. Na samym wstępie warto jednak zaznaczyć, że podstawowym parametrem jest ustalenie napięcia, jakiego potrzebuje dana taśma LED. Warto w tym momencie podkreślić, że zwykle będzie to 12V, jednak coraz większą popularnością cieszą się taśmy zasilane 24V. Kolejną ważną kwestią podczas wyboru zasilaczy LED jest fakt, że nie możemy mylić zasilacza stałonapięciowego DC, z dawniej stosowanymi transformatorami AC, które głównie wykorzystuje się w kontekście żarówek halogenowych. W przypadku kupna zasilacza LED musi być on w pełni kompatybilny z zasilanymi taśmami LED.

Obliczenie mocy zasilacza LED

Podczas wyboru zasilaczy LED konieczne jest obliczenie również mocy, która będzie niezbędna do zasilenia taśm. Okazuje się jednak, że sposób obliczenia jest banalnie prosty i należy wykonać kilka działań na poziomie szkoły podstawowej. Przede wszystkim moc poboru taśmy- 1 metra bieżącego należy pomnożyć przez liczbę metrów, która podłączona będzie do zasilacza. Wobec tego, jeśli np. chcemy podłączyć 5 metrów bieżących taśmy, która ma moc 4,8 W na 1 metr bieżący, wykonujemy następujące działanie:

  • mnożymy 5 x 4,8
  • daje nam to wynika 24W.

W efekcie wiemy doskonale, że nasz zasilacz LED nie może być słabszy niż 24W. Co więcej przyjmuje się ogólnie, że zasilacz LED powinien nam oferować około 10-15% zapasu procentowego. Wobec tego warto wybrać zasilać np. o mocy 30W.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając zasilacze LED?

Pamiętajmy również o tym, że wśród zasilaczy LED można wyróżnić ich 3 rodzaje:

  • zasilacze LED o wysokiej klasie ochrony – przydają się w zakurzonych, wilgotnych miejscach
  • zasilacze LED meblowe- są one niezwykle smukłe, sprawdzają się zamontowane np. pod półką
  • zasilacze LED modułowe – wtyczkowe

Wybór odpowiedniego rodzaju zasilacza LED musimy już dopasować do swoich własnych potrzeb oraz wymagań.