Jak wybrać odpowiednie farby do kuchni i łazienki?

Szykujesz się na remont łazienki lub kuchni, albo chcesz odświeżyć to pomieszczenie? Czas na wybór odpowiedniej farby wysokiej jakości. Ze względu na charakterystykę wnętrza, farby do kuchni i łazienki muszą spełnić szereg kryteriów, jeżeli mają w pełni wywiązywać się ze swojej dekoracyjnej i ochronnej roli. Co warto o nich wiedzieć?

Coraz częściej na ścianach w łazience i kuchni ląduje powłoka z farby. To ze względu na niższy koszt (glazura jest dość droga i nie zawsze opłaca się kleić płytki na wszystkie ściany od podłogi do sufitu). Jednak odpowiedni dobór kolorów i struktury może też sprawić, że pomieszczenie będzie bardzo wyróżniać się pod względem wyglądu. Musisz jednak wybrać wcześniej dobrą farbę. Dlaczego nie możesz położyć zwykłej powłoki?

Dlaczego w łazience czy w kuchni nie można położyć zwykłej farby?

W kuchni i łazience występuje nadmiar wilgoci, który może mocno wpłynąć na powłokę na ścianie. Zwykła, mało odporna na wilgotne powietrze farba po jakimś czasie zacznie odpadać, wyblaknie i stanie się dość brudna.

Poza tym w łazience i kuchni zbiera się nadmiar kurzu (kuchnia to też „królestwo” tłustych plam) i utrzymanie w czystości standardowej farby jest praktycznie niemożliwe. Nie oznacza to jednak, że jesteś skazany na płytki. Są farby, które świetnie dają sobie radę w takich pomieszczeniach.

Czym charakteryzują się farby, które można położyć w kuchni i łazience?

Farby do kuchni i łazienki, które znajdziesz między innymi w sklepie pod tym linkiem: https://hipper.pl/malowanie-farby-do-scian-i-sufitow-farby-do-kuchni-i-lazienki przede wszystkim są odporne na wodę. Można je skutecznie czyścić (nawet przez intensywne szorowanie). Ich antystatyczna powłoka nie przyciąga kurzu i umożliwia pozbycie się plam z tłuszczu. Nie odpadają i nie blakną też pod wpływem wilgoci, są trwałe, a przy okazji działają antybakteryjnie oraz antygrzybiczo, ograniczając ryzyko powstawania grzybów i pleśni.

Jakie farby spełniają te kryteria? Przede wszystkim farby lateksowe i ceramiczne. Pamiętaj, aby wykorzystywać je nie tylko na ścianach, ale też na suficie, gdzie osadza się większość nieczystości.

W jaki sposób skutecznie kłaść farbę do kuchni i do łazienki?

Przed przystąpieniem do pracy koniecznie oczyść ścianę ze starej farby, dokładnie ją odkurz i odtłuść (jeżeli zajdzie taka konieczność). Pokryj ją też specjalnym gruntem. Zanim nałożysz nową farbę zabezpiecz meble i armaturę oraz płytki. Po tym możesz przystąpić do pokrywania ścian. Na pewno sobie z tym świetnie poradzisz!