Jak wybrać najlepsze okna dachowe?

Jesteś w trakcie budowania własnego domu lub nieruchomości pod inwestycję? Postanowiłeś, że w ciekawy sposób zaaranżujesz poddasze i zastanawiasz się, jak wybrać najlepsze okna dachowe? W tym artykule znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

Jak wybrać najlepsze okna dachowe

Okna dachowe stanowią integralną część poddasza. Są więc elementem aranżacyjnym. Powinny zatem pasować wizualnie do charakteru pomieszczenia. Na tym jednak ich rola się nie kończy. Muszą być funkcjonalne i praktyczne. Co to oznacza? Pora na konkrety.

 Energooszczędne

W dobie rosnących cen ogrzewania, energooszczędne okna potraktuj jak inwestycję, która się zwróci. Dlatego wybierając okna dachowe sprawdź, jaki mają współczynnik przenikania ciepła. To ilość energii, która ucieka przez okna, drzwi, ściany i dach, biorąc pod uwagę ich powierzchnię i różnicę temperatur z obu stron.Jednostką tego współczynnika jest W/(m²K). Im mniejsza wartość, tym mniej ciepła tracisz. Oznacza to, że powinieneś wybrać okna o możliwie najniższym współczynniku przenikania ciepła (zobacz ofertę).

Odporne na działanie warunków atmosferycznych

Solidne okno dachowe powinno chronić poddasze, a co za tym idzie — jego mieszkańców przed, nawet największym, deszczem i wiatrem. Dlatego przy wyborze okien dachowych zwróć uwagę na tzw. kołnierze uszczelniające, ich sposób łączenia z ościeżnicą oraz tworzywo, z którego zostało ono wykonane. Solidne połączenie z ościeżnicą powinno chronić przed wyciekaniem wody. Jeśli chodzi natomiast o materiał, warto postawić na blachę aluminiową, której nie straszna jest korozja. Kołnierze uszczelniające to ważny element okna. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Ich zadanie polega na odprowadzaniu wody deszczowej i pośniegowej za okno. A także, jak już wspominaliśmy, na zabezpieczeniu poddasza przed wiatrem.

Łatwy montaż i konserwacja

Nie bez znaczenia w przypadku okien dachowych jest również kwestia montażu. Zanim więc podejmiesz decyzję, zapoznaj się z instrukcją producenta. Sprawdź, czy wszystko, tzn. polecenia i rysunki, są dla Ciebie jasne. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i nerwów.

Opinie klientów

Nie kupuj okien dachowych w ciemno. Przeszukaj internet pod kątem opinii klientów. Najbardziej wiarygodne będą te wystawione po czasie. Dzięki nim przekonasz się, czy okna dachowe zdały egzamin, czy wymagają częstej konserwacji lub naprawy.

Jak wybrać okna dachowe — podsumowanie

Budowa domu to spore przedsięwzięcie — czasowe i finansowe. Dlatego, kiedy już je ukończysz, pomyśl o tym, jak zabezpieczyć nieruchomość przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń. Jednym ze skutecznych sposobów może być ubezpieczenie domu.