Zmiany w prawie budowlanym – sprawdź co przyniesie rok 2023.

Planujesz budowę domu? Inwestycję zaplanowałeś na przyszły rok? Koniecznie przeczytaj ten artykuł. Dzięki niemu dowiesz się jakie zmiany w prawie budowlanym przyniesie rok 2023. A wszystko wskazuje na to, że zmiany będą niemałe. Wszystko po to by ułatwić życie osobom budującym swój wymarzony dom i uprościć wszelkie możliwe procedury. Jesteś ciekaw jakie zmiany czekają nas od przyszłego roku? Oto najważniejsze z nich!

Najważniejsza zmiana w prawie budowlanym wejdzie w życie w styczniu 2023

Od początku tego roku, każda osoba, która posiada własną działkę, może wybudować na niej dom jednorodzinny lub rekreacyjny. Jeśli nie przekroczy on powierzchni 70mkw, nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. Tak zmieniło się prawo budowlane od stycznia tego roku? A co czeka nas w przyszłym roku? Już od stycznia 2023 zapowiadane są duże ułatwienia dla wszystkich, którzy planują budowę domu. Najważniejszą nadchodzącą zmianą jest to, że nie będziemy musieli starać się o pozwolenie na budowę, nawet jeśli metraż domu, zgodnie z planami będzie przekraczać 70mkw. W życie ma wejść jednolita procedura dotycząca każdego typu zabudowy mieszkalnej. W związku z tym już teraz można zaobserwować mieszane reakcje. Jedni cieszą się z ułatwienia całego procesu, inni obawiają się chaosu budowlanego i pewnej samowolki. Czas pokaże jak będzie to wyglądać w praktyce.

Jakie jeszcze zmiany nas czekają?

Zmiana prawa budowlanego to nie tylko kwestia pozwoleń na budowę. Od początku przyszłego roku możemy spodziewać się wprowadzenia Bazy Projektów Budowlanych. Spore zmiany zajdą również w kwestiach odpowiedzialności zawodowej w budownictwie. Spodziewać możemy się także nakładania kar za nieterminowe wydawanie pozwoleń na rozbiórkę budynków. Dodatkowo, zgodnie z nowym prawem, kierownik budowy będzie obowiązkowy jedynie w przypadku inwestycji powyżej 70mkw. Jeśli jednak zdecydujemy się na budowę domu, który ma więcej niż 2 kondygnacje, będziemy musieli uzyskać na nie pozwolenie. Ułatwiona ma zostać także procedura odbioru budynków po ukończeniu budowy. Nowe prawo ma stawiać na jak największą cyfryzację budownictwa, dzięki czemu coraz więcej spraw będziemy mogli załatwić elektronicznie, nie wychodząc z domu!