Najlepsze sposoby na oświetlenie sufitu podwieszanego

Sufit podwieszany jest jednym z najpowszechniejszych rozwiązań ostatnich lat. Cieszy się ogromną atencją wśród osób, które remontują mieszkania i domy. Wszystko dlatego, że pozwala w skuteczny i szybki sposób poprawić wizualnie wnętrze. Co więcej, jest to także sposób na diametralne odmienienie zastosowanego oświetlenia.

Klasyka stylu, a więc żyrandol w różnych wydaniach

Od wielu lat najpowszechniej stosowanym rozwiązaniem jest żyrandol. Nie chodzi tutaj o metalową lampę, z dużą ilością dekoracyjnych kryształów. Współczesne żyrandole dość często są wyposażone w zwartą i syntetyczną formę, która cechuje się minimalistycznym wyrazem. Wszystko to sprawia, że bez trudu można znaleźć lampę wiszącą, która pasuje niemal do każdej aranżacji.

Sufitowe oczka — praktyczne oświetlenie punktowe

Sufitowe oczka to rozwiązanie równie popularne co żyrandole. Nie umniejsza ich powszechności fakt, że są one mniej spektakularne i są jedynie oświetleniem wpustowym. Główną dekoracją jest nie sama lampa, lecz światło oraz gra cieni na właściwie zaprojektowanym suficie.
Oprawy wpustowe najczęściej opierają się na rozwiązaniach LED i halogenach. Pierwsze z nich są o wiele bardziej energooszczędne. W związku z powyższym warto zastanowić się nad ich zastosowaniem. Szczególnie wtedy, kiedy celem jest kontrola nad domowymi wydatkami.
Najczęściej montuje się kilka lub kilkanaście opraw, mocowanych w newralgicznych punktach wnętrza. Umożliwia to równomiernie oświetlić całość pomieszczenia lub danej strefy funkcjonalnej.

Plafony i ich subtelny urok

Plafony to innowacyjne rozwiązanie, które stanowi pomysł pośredni pomiędzy oczkami wpustowymi a ozdobnymi żyrandolami. Przeważnie znajdują się blisko powierzchni sufitu. Co więcej, potrafią przybierać dekoracyjne i rozbudowane formy. Plafony pozwalają na skuteczne doświetlenie większej powierzchni w pomieszczeniu. Tym samym dają rozproszone i łagodne światło. Najczęściej stosuje się je w formie funkcjonalnego i wygodnego oświetlenia głównego.