Renowacja mebli – daj drugie życie meblom, których nikt nie chce

Zdarzyło Wam się kiedyś, że przechodząc obok osiedlowego śmietnika zauważyliście jakieś ciekawe meble? Porzucona szafka na buty? Zniszczony stolik kawowy? Stylowy fotel bujany, który potrzebuje renowacji, żeby odzyskać swoją świetność? Mieliście tak, że chcielibyście odnowić i posiadać w swoim domu taki mebel, ale nie wiedzieliście jak się zabrać za jego renowację? Zebraliśmy dla Was praktyczne porady, które w przyszłości ułatwią Wam takie przedsięwzięcie.

Od czego rozpocząć renowację mebli?

Pierwszym krokiem jest oczywiście znalezienie wymarzonego mebla, który chcielibyście odnowić. Jeśli to Wam się uda to połowa sukcesu. Teraz tylko trzeba krok po kroku go odświeżyć i dopasować do ogólnego wyglądu naszego mieszkania. Najprostsza będzie oczywiście renowacja mebli takich jak szafy, czy też stoliki. Zdecydowanie trudniejsze może być odnawianie krzeseł, które są obite materiałem. Musicie się liczyć z tym, że będzie Wam potrzebna pomoc tapicera, który pomoże Wam odświeżyć taki mebel. Przyjmijmy jednak, że do renowacji macie starą, drewnianą szafkę. Od czego powinniście zacząć? Oczywiście od przygotowania sobie miejsca pracy. Polecamy znaleźć takie miejsce, w którym mebel nie będzie przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Następnie koniecznie musicie go dokładnie wyczyścić. Zarówno z zabrudzeń, jak i starej farby, jeśli taka go pokrywa. Kolejne kroki to dokładne odpylenie mebla, uzupełnienie ewentualnych ubytków. Później zostaje Wam przeszlifowanie całego mebla i pomalowanie lub zaimpregnowanie go.

Jakie materiały będą potrzebne do renowacji mebli?

Renowacja mebli może być ogromną przyjemnością. Oczywiście musimy mieć podstawową wiedzę na ten temat, a także odpowiednie narzędzia, które ułatwią nam pracę. Przede wszystkim musicie zaopatrzyć się w papier ścierny, który pomoże Wam wygładzić i zeszlifować mebel. Przydatne mogą okazać się również szlifierki, które mogą znacznie przyspieszyć naszą pracę. Kolejne rzeczy to oczywiście impregnat do drewna. Potrzebne będą też wałki, pędzle i farba przeznaczona do drewna. Być może jest to proces czasochłonny, ale możemy zapewnić Was, że przynosi ogromną satysfakcję.