Basen ogrodowy – od czego zacząć budowę i jaką nieckę wybrać?

Wiele osób, budując dom, ma jeszcze jedno marzenie, które chciałoby zrealizować. Swój własny, prywatny, ogrodowy basen. Zastanawialiście się kiedyś czy wybudowanie takiego basenu w Waszym ogrodzie w ogóle jest możliwe? Myśleliście jak wygląda cały proces budowy basenu ogrodowego od początku do końca? Chcielibyście wiedzieć ile kosztuje takie przedsięwzięcie? Spieszymy z odpowiedziami na te pytania. W tym artykule dowiecie się wszystkiego, co powinniście wiedzieć, przed wybudowaniem basenu ogrodowego.

Basen w ogrodzie – od czego zacząć?

Oczywiście najprostszym rozwiązaniem, jeśli chcemy mieć basen w ogrodzie, jest zakupienie takiego na gotowym stelażu. Jednak, często takie baseny nie spełniają naszych oczekiwań. Przede wszystkim są za małe i za płytkie. Dodatkowo bardzo często wyglądają po prostu nieestetycznie. Dlatego część osób decyduje się na budowę basenu, wkopanego w ziemię. Oczywiście najlepiej zdecydować się na taki basen już podczas budowy domu. Dzięki temu unikniemy zniszczenia własnego ogrodu, a także nie narazimy się na przypadkowe uszkodzenie i naruszenie konstrukcji budynków. Zatem od czego zaczynamy budowę basenu? Oczywiście od przygotowania gruntu. Na lokalizację basenu ogrodowego, dobrze jest wybrać miejsce, które jest nasłonecznione. Dzięki temu woda latem będzie się szybciej nagrzewać, a nam uda się zaoszczędzić na jej podgrzewaniu. Przed rozpoczęciem budowy trzeba też sprawdzić stan gruntów. To bardzo ważne, ponieważ duże ilości wód gruntowych mogą spowodować, że niecka basenowa będzie podmywana i będzie istniało ryzyko jej osuwania. Musimy też pamiętać, że gdy decydujemy się na basen, którego powierzchnia przekracza 30m kwadratowych, musimy mieć pozwolenie na jego budowę.

Jakie niecki basenowe są najpopularniejsze?

Jeśli mowa o nieckach basenowych, możemy wyróżnić kilka bardzo popularnych rodzajów:

  • Niecki marmurowe / betonowe – to zdecydowanie najbardziej wytrzymały rodzaj niecek basenowych. Są one wykańczane przy pomocy specjalnej folii lub płytek. Niestety z wysoką wytrzymałością, w parze idzie również wysoka cena. Koszt niecki betonowej to około 30 tysięcy zł. Niecki marmurowe są jeszcze droższe, a ich cena oscyluje w granicach 40 tysięcy zł. Oczywiście ostateczna cena, w przypadku każdego rodzaju niecek zależy od wielkości i kształtu basenu.
  • Niecki poliestrowe – ten rodzaj dla odmiany jest najtańszy, ale co za tym idzie również nieco mniej wytrzymały. Jej ogromną zaletą jest z pewnością bardzo prosty montaż. Koszt takiej niecki, przy standardowym basenie to około 20 tysięcy zł.
  • Niecki drewniane – stają się coraz bardziej popularne. Również przez to, że jest to najbardziej ekologiczne rozwiązanie. Do tego jest trwałe i estetyczne. Nie jest jednak tak drogie jak niecki marmurowe czy betonowe.