Przepisy budowlane ściśle określają, iż każde poddasze musi posiadać sprawną w wentylację. Jest to bardzo ważny czynnik, zapobiegający rozwijaniu się w budynku wilgoci. Standardowo może nią być kratka wentylacyjna, która połączona jest z kominem. Osoby, które potrzebują czegoś więcej, powinny postawić na rekuperację na poddaszu, a więc wentylację mechaniczną.
Wentylacja mechaniczna świetnym wyborem na poddasze
Odpowiednio wykonana wentylacja mechaniczna na poddaszu sprawdzi się doskonale oraz zagwarantuje właściwe odprowadzanie zużytego powietrza z domu. Będzie w stanie oczyszczać powietrze, a dom zapomni o wilgoci. Nie każdy wie, że domy energooszczędne, choć mają mnóstwo zalet, cechują się jedną zauważalną wadą — są w znacznym stopniu narażone na przegrzanie latem. Przede wszystkim dlatego, że ich celem jest pozyskiwanie energii słonecznej przez cały rok. Jednak jest na to sposób. Wystarczy w oknach zamontować rolety oraz markizy np http://www.twojamarkiza.pl/pergole/pergole-materialowe, a słońce nie będzie już w tak dużym stopniu podwyższało temperatury w pomieszczeniach.
Sposób na obniżenie wysokiej temperatury na poddaszu
Dość sporym problemem, z którym zmagają się osoby mające poddasza w swoich domach, jest panująca w nich duchota. Niestety pomieszczenia te wyraźnie narażone są na ostre działanie słońca, gdyż znajdują się najbliżej dachu, który bardzo się nagrzewa. Są jednak na to sposoby. Wystarczy odciąć nadmiar słońca. Świetnym rozwiązaniem jest zamontowanie rolet w oknach na poddaszu. Umożliwi to redukcję nasłonecznienia pomieszczenia. Im mniej promieni słonecznych dotrze do danego pokoju, tym bardziej odczuwalne jest działanie znajdującej się tam temperatury. Należy pamiętać, iż tego typu rozwiązanie stosuje się zarówno w domach tradycyjnych, jak i pasywnych. Przecież przez każde okno do domu dostaje się słońce. Ważne jest, aby już na etapie budowy domu zatroszczyć się o odpowiednią izolację ścian i dachu. Warto przypilnować poczynania ekipy budowlanej, aby nie pozostawiła bez izolacji jakichś fragmentów dachu. Może to przyczynić się do powstania mostów termicznych, co powoduje utratę ciepła oraz zbytnie nagrzewanie się pomieszczeń latem. W takich warunkach żadna wentylacja nie może funkcjonować poprawnie.