Żurawie samochodowe (dźwigi samochodowe) – kupić czy wynająć?

Począwszy od montażu konstrukcji hal produkcyjnych, przez realizację projektów infrastruktury drogowej, na demontażu żurawi stacjonarnych na placach budowy skończywszy – żurawie samochodowe (dźwigi samochodowe) sprawdzają się przy wykonywaniu zróżnicowanych zadań wymagających wyspecjalizowanego sprzętu. Są one wykorzystywane przez przedsiębiorstwa działające w obrębie szeroko rozumianych prac budowlanych, montażowych, a także transportowych. Niekiedy właściciele takich firm mogą jednak zastanawiać się, jaka opcja zaopatrzenia się w sprzęt tego rodzaju będzie korzystniejsza – zakup czy najem.

Zakup żurawia samochodowego

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, czy lepszym rozwiązaniem jest zakup, czy najem żurawia samochodowego, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim kwestię kosztów i częstotliwości zapotrzebowania. Najniższa cena zakupu takiego sprzętu, dotycząca małych, ok. 50-tonowych żurawi, sytuuje się bowiem na poziomie kilkuset tys. euro, natomiast w przypadku największych maszyn, o tonażu rzędu 1000 ton, może ona osiągać kilka milionów euro. Można przyjąć, że średni koszt zakupu jednej jednostki z najczęściej wykorzystywanych tonaży żurawi (50-250 t) to ok. 0,7 – 1,4 miliona euro.

Zakup jest zatem opcją przeznaczoną raczej dla firm regularnie używających maszyn tego typu lub koncentrujących się na świadczeniu usług z ich pomocą. Ze względu na znaczące kwoty konieczne jest staranne przeanalizowanie możliwości finansowych i strategii przedsiębiorstwa, aby potencjalne zyski wiążące się z kupnem żurawia rekompensowały jego koszt w możliwie najkrótszym czasie, a jednocześnie przyczyniły się do zauważalnego rozwoju biznesu w dłuższej perspektywie.

Usługa wynajmu żurawi samochodowych

Wynajem żurawi (dźwigów) to dobre rozwiązanie choćby dla przedsiębiorstw korzystających z tych maszyn sporadycznie, na przykład do realizacji szczególnie wymagających, jednorazowych zleceń lub kiedy zakup stanowiłby zbyt duże obciążenie, a co za tym idzie, zbyt duże ryzyko finansowe dla firmy. Warto wówczas zdecydować się na wynajem dźwigów, jak potocznie nazywa się wynajem żurawi, w postaci profesjonalnych usług dźwigowych świadczonych przez wykwalifikowanych fachowców. Jedną z firm proponujących takie rozwiązanie jest zaś STS Żurawie24 działająca m.in. w Krakowie czy Katowicach. Zatrudnieni tam specjaliści gwarantują obsługę różnorodnych, skomplikowanych inwestycji z zastosowaniem nowoczesnych, niezawodnych dźwigów (żurawi).