Jaki wybrać kolor ścian do sypialni?

Remont w mieszkaniu przynosi wiele pytań, na które musimy znaleźć odpowiedź. Jednym z nich jest pytanie „jaki kolor ścian wybrać?”. Wybór idealnego koloru zależy od kilku istotnych czynników. Między innymi są to wielkość pomieszczenia, jego oświetlenie, a także jego przeznaczenie. Oczywistym jest, że inny kolor wybierzemy do pokoju dziecka, inny do jadalni i inny do salonu. A jakie kolory najlepiej sprawdzą się na ścianach sypialni? Sprawdziliśmy to dla Was!

Jakie kolory do sypialni będą najlepsze?

Sypialnia to bardzo ważne miejsce w naszym domu. Ten pokój to oaza odpoczynku i relaksu. To w nim spędzamy codziennie kilka godzin. Kolor ścian w sypialni jest niezwykle istotny, ponieważ może wpływać na jakość naszego snu oraz nasze samopoczucie. Doskonale sprawdzą się tu odcienie koloru niebieskiego. Działa on uspokajająco i relaksująco. Będzie sprzyjać dobremu wysypianiu się i pomoże się wyciszyć przed snem. Radzimy raczej wykorzystywać te jaśniejsze odcienie, jednakże dobrze będą wyglądać również połączenia jasnego i ciemnego niebieskiego. Kolejnym, doskonałym wyborem będą odcienie zieleni. Mają podobne właściwości co kolory z rodziny niebieskich. Wspaniale będą wyglądać w połączeniu z ciemnymi, drewnianymi meblami. Jeśli te kolory do Was nie przemawiają to polecamy również klasykę, czyli szarości albo biel. Żeby je ożywić, można wykorzystać w sypialni kolorowe dodatki lub oryginalne, delikatne, ręcznie malowane wzory.

Jakich kolorów powinniśmy unikać w sypialni?

W sypialni powinniśmy przede wszystkim zadbać o zdrowy i spokojny sen. Dlatego musimy unikać kolorów i odcieni, które działają pobudzająco. Zgodnie z tą zasadą na ściany nie nadaje się na przykład kolor czerwony, czy pomarańczowy. Oczywiście możemy wykorzystać te odcienie, jako uzupełnienie wnętrza, ale nie powinny być dominujące. Może to utrudnić zasypianie i wpływać niekorzystnie na jakość snu. To samo tyczy się kolorów bardzo jaskrawych. W sypialni nie sprawdzą się wyraziste kolory zieleni, żółci, czy różu. Jeśli nasza sypialnia to małe pomieszczenie, powinniśmy unikać też bardzo ciemnych kolorów. Mogą one optycznie zmniejszyć pokój i działać przygnębiająco. Ostatnio bardzo modne jest również wykorzystywanie różnego rodzaju wzorów. W sypialni na pewno nie sprawdzą się te bardzo wyraziste. Nie polecamy malować na ścianach w tym pomieszczeniu zbyt wiele pasów, czy innych rzucających się w oczy wzorów. Jeśli bardzo zależy nam na jakichkolwiek ozdobnikach, warto zdecydować się na delikatne i subtelne wzory.