Jakie kwiaty doniczkowe warto mieć w domu?

Kwiaty i rośliny doniczkowe to coś, co każdy powinien mieć u siebie w domu. Jest wiele zalet płynących z posiadania roślin doniczkowych w mieszkaniu. Dlatego jeśli urządzasz mieszkanie, koniecznie pamiętaj o zakupie roślin, które nie tylko będą przepięknie wyglądać, ale również będą spełniać kilka dodatkowych funkcji. Dzisiaj skupimy się na tym, czemu rośliny doniczkowe powinny się znaleźć w każdym pomieszczeniu naszego domu. Przedstawimy Wam również zestawienie kwiatów i roślin, które naszym zdaniem są najlepsze do mieszkania.

Dlaczego powinniśmy mieć w domu kwiaty i rośliny doniczkowe?

Chociaż mogłoby się wydawać, że rośliny doniczkowe jedynie uzupełniają wystrój wnętrz, posiadają one również kilka innych, istotnych funkcji, z powodu których każdy powinien je posiadać w domu. Ich podstawowa funkcja to fotosynteza. Dzięki niej wszystkie rośliny pochłaniają nadmiar dwutlenku węgla, oddając nam tlen. Jeśli posiadamy w domu kwiaty i rośliny doniczkowe, mamy również czystsze powietrze. Co ciekawe pochłaniają one również toksyny i substancje chemiczne, które mogą być dla nas szkodliwe. Doskonale radzą sobie na przykład z amoniakiem, benzenem, ksylenem, czy też formaldehydem. Rośliny doniczkowe poprawiają również wilgotność powietrza. Jeśli mamy w domu zbyt suche powietrze, warto zainwestować w kilka kwiatów, które rozwiążą ten problem. Dodatkowo udowodniono naukowo, że rośliny w domu poprawiają nam samopoczucie i mają właściwości antydepresyjne. To przydaje się szczególnie w jesiennie i zimowe dni, kiedy nasz nastrój często bywa gorszy. I oczywiście rośliny poprawiają także wystrój naszych wnętrz.

Jakie rośliny doniczkowe powinniśmy mieć w domu?

W sklepach ogrodniczych jest wiele gatunków roślin doniczkowych. Czasem tak dużo, że ciężko nam się zdecydować na wybór odpowiedniej roślinki do naszego domu. Dlatego przygotowaliśmy krótkie zestawienie roślin doniczkowych, które doskonale sprawdzą się do mieszkania i domu. Oto one:

  • Storczyki – przede wszystkim doskonale wyglądają, dzięki swoimi kolorowym, okazałym kwiatom. Te rośliny mają jednak inne zalety oprócz walorów estetycznych. Przede wszystkim doskonale nawilżają otoczenie. Dodatkowo pochłaniają niektóre toksyny i substancje chemiczne, które mogą być dla nas szkodliwe. Mają na przykład zdolność usuwania z powietrza smogu elektromagnetycznego.
  • Skrzydłokwiat – roślina idealna do sypialni! Doskonale oczyszcza powietrze i daje naprawdę dużo tlenu. Usuwa z powietrza szkodliwe substancje, na przykład alkohol, aceton, benzen oraz szkodliwe toksyny z dymu papierosowego. Nie wymaga poświęcania mu zbyt dużo uwagi i często rośnie do naprawdę okazałych rozmiarów. Nie jest jednak polecany dla osób, które posiadają koty, ponieważ jest to roślina toksyczna dla zwierząt.
  • Paprocie – te rośliny doskonale nawilżają, jonizują i natleniają pomieszczenia. Niestety nie są łatwe w hodowli i trzeba mieć do nich rękę i sporo cierpliwości. Musimy pamiętać, że lubią miejsca zacienione i nie lubią przestawiania.