Na jakie ogrzewanie zdecydować się w nowym domu?

Podczas budowy domu stajemy przed wieloma bardzo ważnymi decyzjami. Jedną z nich jest wybór sposobu ogrzewania. Podejmując tę decyzję powinniśmy wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii. Przede wszystkim warto pomyśleć o tym, który sposób będzie najbardziej wydajny i najmniej kosztowny. Musimy pamiętać, że jest to inwestycja na lata i zmiana sposobu ogrzewania prawdopodobnie nie będzie możliwa przez dłuższy czas. Warto wspomnieć o tym, że każdy ze sposobów ogrzewania posiada swoje wady i zalety.

Metody ogrzewania, ich koszt, wady i zalety

Istnieje kilka metod ogrzewania, na które możemy zdecydować się podczas budowy domu. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Odróżnia je również koszt samej instalacji, ale również koszt eksploatacji oraz paliwa napędowego. Dzisiaj po krótce przeanalizujemy podstawowe i najbardziej popularne metody ogrzewania w domach jednorodzinnych.

Ogrzewanie gazem ziemnym

Ogrzewanie gazowe jest wciąż jedną z najbardziej popularnych metod ogrzewania. Chociaż gaz wcale nie jest najtańszym paliwem grzewczym, wciąż najwięcej osób decyduje się właśnie na taki sposób ogrzewania. Jakie są zalety tej metody? Jako podstawowe plusy możemy wymienić na przykład wykorzystanie nowoczesnych kotłów grzewczych, które są praktycznie bezobsługowe. Nie musimy martwić się o dostawy paliwa, czy też czyszczenie pieca lub dokładania do niego materiału opałowego. Dodatkowo nowoczesne kotły kondensacyjne należą również do urządzeń, które raczej się nie psują. Ogrzewanie gazowe jest również w miarę ekologiczne. Dzięki takiej metodzie grzewczej, z naszego komina nie wydobywają się szkodliwe dla środowiska substancje, oczywiście poza tlenkiem azotu. Ważne jest również to, że dzięki ogrzewaniu gazem nie musimy się martwić usuwaniem popiołu czy też pyłu węglowego. Do wad tej metody możemy zaliczyć to, że ceny gazu wciąż idą do góry i musimy się liczyć z kolejnymi podwyżkami. Często również podłączenie do sieci gazowej jest kosztowne. Ewentualna wymiana pieca niesie ze sobą również niemałe wydatki.

Ogrzewanie węglowe

Ten rodzaj ogrzewania jest również bardzo popularny, chociaż może wydawać się bardziej wymagający. W jego przypadku musimy zatroszczyć się o stałe dostawy węgla. Należy również pamiętać o regularnym dokładaniu opału do pieca, chociaż ostatnimi czasy na popularności zyskują piece z automatycznymi podajnikami paliwa. Jednak wciąż pozostaje kwestia usuwania popiołu oraz czyszczenia kotła. Dodatkowo jest to mniej ekologiczna opcja grzewcza. Podstawową jej zaletą jest cena materiałów opałowych i ich dostępność. Chociaż z tym ostatnio różnie bywa.

A może pompa ciepła?

Pompy ciepła, chociaż zyskują na popularności, nie są wciąż tak popularne jak powyższe metody. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie. Pompa jest urządzeniem praktycznie bezobsługowym. Pobiera ono ciepło z powietrza, odpowiednio przetwarza i oddaje je budynkowi. Do podstawowych wad tego sposobu ogrzewania, zaliczana jest cena samego urządzenia. Decydując się na zakup pompy musimy się liczyć z wydaniem przynajmniej 20 tys. złotych. To absolutne minimum, a im większa powierzchnia domu i im nowocześniejsze urządzenie tym cena jest wyższa. Jednak jest to jedna z tańszych metod ogrzewania w ogólnym rozrachunku.