Czy warto inwestować w klimatyzację i jaki jest jej koszt?

Z roku na rok wysokie temperatury latem są coraz bardziej uciążliwe. Ponad 30 stopniowe upały w wakacje to już praktycznie norma. Wiele osób w takie pogody uruchamia wiatraki i stara się jakoś wytrzymać. Często jednak sam wiatrak, czy wietrzenie mieszkania w nocy nie pomaga. Nagrzane mury i dachy powodują, że wysoka temperatura w mieszkaniu, czy domu utrzymuje się przez dłuższy czas, co jest wyjątkowo uciążliwe i niezdrowe. Coraz częściej Polacy decydują się na zainstalowanie klimatyzacji w swoich domach i mieszkaniach. Czy warto inwestować w montaż tego typu urządzeń? Jaki jest koszt klimatyzacji domowej? Odpowiadamy.

Wady i zalety klimatyzacji domowej

Zaczniemy od przestawienia zalet posiadania klimatyzacji w miejscu, w którym mieszkamy. Przede wszystkim daje nam ona tak zwany komfort termiczny. Innymi słowy mówiąc pomaga nam przetrwać największe upały. Musimy pamiętać, że bardzo wysokie temperatury mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Klimatyzacja w sypialni może ułatwić zasypianie i poprawić komfort naszego snu. Dodatkowo wiele klimatyzatorów posiada funkcję zaprogramowania odpowiedniej temperatury, dzięki czemu gdy ta stanie się zbyt niska, klimatyzator automatycznie ją podniesie. Nowoczesne klimatyzatory dbają również o jakość powietrza w pomieszczeniach i oczyszczają je. Przydatna okazać się może również funkcja jonizacji powietrza, którą posiada coraz więcej urządzeń. Jakie są zatem wady klimatyzacji? Przede wszystkim wysokie koszty! Drogie są same urządzenia, ale również ich montaż nie należy do najtańszych. Jeśli posiadamy klimatyzator musimy również pamiętać o wzroście rachunków za energię elektryczną. Kolejną wadą jest to, że jeden klimatyzator chłodzi tylko jedno pomieszczenie. Co za tym idzie? Jeśli mamy klimatyzację tylko w jednym pokoju narażamy się na częste zmiany temperatury co nie jest zdrowe dla naszego organizmu. Problemem może okazać się również głośność pracy klimatyzatora. Dla wielu osób może to być irytujące. Jeśli mieszkamy w bloku, musimy też pamiętać o tym, że zgodę na montaż klimatyzatora musi wyrazić spółdzielnia mieszkaniowa.

Jaki jest koszt klimatyzacji domowej?

Wiemy już, że klimatyzacja to niestety dość droga przyjemność. Ale co to konkretnie oznacza? Sprawdziliśmy jakie są koszty montażu klimatyzacji oraz ile kosztuje samo urządzenie. Koszt klimatyzatora w dużej mierze zależy od tego jaką powierzchnię mamy do schłodzenia. Zgodnie z przyjętymi normami na 10mkw potrzebujemy urządzenia o mocy 1kW. Im większe potrzeby tym wyższa cena. Ta zależy również od rodzaju klimatyzatora. Najtańsze są urządzenia przenośne. Kosztują około 1000-2000 zł ale są najmniej wydajne. Urządzenie typu split, które schłodzi jedno pomieszczenie jest już nieco droższe. Takie o mocy 3,5kW kosztuje około 2500 zł, natomiast wyższa moc, 5kW to koszt nawet do 3000 zł. Najdroższe są urządzenia multisplit, które mogą ochłodzić kilka pomieszczeń. Kosztują nawet około 5000 zł. Montaż klimatyzatora wymaga zatrudnienia fachowców, którzy za swoją pracę wezmą nawet do 2000 zł.