Jakie pokrycie dachowe wybrać? – podstawowe porady

Budując dom jednorodzinny, trzeba przemyśleć wiele aspektów, gdyż lokum które powstanie będzie nam służyć przez długie lata, także musi spełniać nasze oczekiwania.

Należy zastanowić się między innymi, z jakiego tworzywa powstaną cztery kąty, czy może będzie to dom murowany albo drewniany. Każda z tych opcji ma swoje zalety, ale i wady.

Dach – co warto wiedzieć?

Kluczowym elementem wykończenia nieruchomości jest budowa dachu. I tutaj pojawia się kolejny dylemat, a mianowicie na jakie rodzaj pokrycia się zdecydować. Tych najbardziej popularnych jest kilka, należy wymienić na przykład blachodachówkę, która wyglądem łudząco przypomina tradycyjną dachówkę. Do jej największych zalet należy to, iż jest prosta w montażu, tańsza od wymienionej już dachówki i odporna na działanie wody, wilgoci oraz promieni słonecznych, a także łatwo się ja czyści.

Następnym materiałem mogącym posłużyć do przykrycia połaci dachowej jest gont bitumiczny. Jest to uniwersalne pokrycie dachowe, którego niewątpliwą zaletą jest fakt, iż montuje się go stosunkowo szybko i łatwo oraz posiada doskonałą izolacyjność akustyczną. Jeśli chodzi o wady tego tworzywa, wymienić trzeba małą izolacyjność termiczną, a także łamliwość.

Do kolejnych sposobów krycia dachu musimy zaliczyć bardzo popularną dachówkę, dzielącą się na betonową oraz ceramiczną. Jedna i druga posiada bardzo dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Charakterystyczną ich cechą, jest też wysoka izolacja termiczna. Decydując się na pokrycie swojego domostwa dachówką ceramiczną, musimy mieć świadomość jej niemałej ceny, ale także trzeba wiedzieć, iż taki wydatek się opłaca, ponieważ będziemy mieli pokryty dach doskonałym tworzywem, które będzie spełniać swoją funkcję przez kilkadziesiąt lat. Więcej na temat dachówek ceramiczny: https://www.skandynawski.pl/dachowka-ceramiczna-idealne-pokrycie-dachu/.