Materac do sypialni – jaki wybrać i na co zwrócić uwagę?

Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Gdy jesteśmy wyspani, zdecydowanie lepiej wykonujemy swoje codzienne obowiązki, mamy więcej energii i lepszy nastrój. Dlatego łóżko w sypialni powinno być naprawdę dobrej jakości. Jednak to jak się wyśpimy w dużej mierze zależy od materaca, który posiadamy w sypialni. Źle dobrany materac może powodować problemy ze spaniem, a także problemy z kręgosłupem i wiele innych nieprzyjemnych dolegliwości. Zatem jaki materac powinniśmy wybrać, żeby dobrze się wysypiać? Na co należy zwrócić uwagę? Spieszymy z odpowiedziami!

Jak dobrać odpowiedni materac?

Wybierając materac do sypialni powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Możemy zacząć od grubości materaca. W sklepach znajdziemy materace o przeróżnej grubości. Te najcieńsze polecamy osobom, które nie mają żadnych problemów z kręgosłupem. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się też dla osób lekkich i śpiących krócej. Jeśli jednak ważycie nieco więcej i lubicie pospać, lepiej zdecydować się na kilkuwarstwowy, grubszy materac. Drugim kryterium, na które należy zwrócić uwagę jest twardość materaca. I chociaż to dość subiektywne, ponieważ niektórzy wolą spać na miękkim podłożu, a niektórzy lepiej wysypiają się na twardych materacach, jego twardość powinna być dopasowana przede wszystkim do naszych gabarytów. Teoretycznie osoby ważące mniej niż 80kg, powinny zdecydować się na materac o twardości H2. Osoby, które ważą od 80 do 100 kg na materac H3, a te ważące powyżej 100 kg na materac H4. Wybór twardości materaca zależy też od tego jak śpimy. Dla osób śpiących na plecach przez całą noc polecane są twardsze materace. Im bardziej się kręcimy tym bardziej miękki powinien być materac.

Materac sprężynowy czy piankowy?

To na jakie wypełnienie materaca się zdecydujemy, to tak naprawdę indywidualna kwestia. Najlepiej w sklepie sprawdzić obydwa rodzaje materacy i zdecydować, który jest dla nas wygodniejszy. Obecnie zdecydowanie większą popularnością cieszą się materace piankowe. Są lżejsze, doskonale dopasowują się do ciała osoby na nich leżącej. Takie materace przepuszczają powietrze i bardzo często są naprawdę wygodne. Również materace sprężynowe mogą być dobrej jakości i pozwalać na wygodny sen. Musimy pamiętać, że technika produkcji takich materacy poszła znacząco do przodu i nie musimy się obawiać, że po krótkim czasie będziemy czuć sprężyny, czy też materac się wyrobi i powstanie w nim nieestetyczne zagłębienie.