Drewniane schody

Pielęgnacja drewnianych schodów

Schody wykonane z drewna uznawane są za jedną z najpiękniejszych ozdób domu. Cechują się nie tylko swoją wartością użytkową, ale również estetyczną. Jednak jak każda rzecz, aby służyły długo i cały czas wyróżniały się swoim niepowtarzalnym pięknem, powinny zostać obdarzone odpowiednią opieką. 

 

Czym myć drewniane schody? 

W przypadku drewnianych powierzchni rekomenduje się unikanie nadmiaru wody. Przetarcie wilgotną szmatką jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż umycie pryz pomocy mokrego mopa. Także środki, które stosuje się do pielęgnacji nie mogą być zbyt inwazyjne.  Wybór pełnych chemii żrących preparatów może bardzo szybko przyczynić się do utraty przez drewno swoich właściwości – zarówno estetycznych, jak i użytkowych. Schody najlepiej czyścić przy pomocy środków stworzonych z myślą o pielęgnacji lakierowanego drewna.   

 

Sposób na drewniane schody 

Osoby, które zdecydowały się na wybudowanie nowych schodów w swoim domu lub postanowiły dokonać gruntownej modernizacji obecnych, powinny obeznać się co nieco w temacie pielęgnacji schodów wykonanych z drewna. Jest to bardzo istotna kwestia, jednak nie ma co przesadzać w którąkolwiek ze stron.  

Stosowanie zbyt wielu inwazyjnych środków czyszczących nie jest najmądrzejszym działaniem, gdyż może przyczynić się do szybkiego wyżarcia ochronnej warstwy lakieru, doprowadzając do uszkodzenia samego drewna. Natomiast pozostawienie drewnianych powierzchni samych sobie również może wpłynąć na ich szybkie zniszczenie. Najlepiej, aby czynności pielęgnacyjne były stosowane z umiarem i systematycznie.  

Preparaty do pielęgnacji lakierowanego drewna 

W obecnych czasach preparaty do pielęgnacji lakierowanego drewna są ogólnodostępne. Warto jednak przed zakupem dokładnie sprawdzić ich zawartość, jak również dowiedzieć się nieco więcej na temat działania poszczególnych składników.  W tego typu preparatach można spotkać składniki, które  wywierają pozytywny lub negatywny wpływ na powierzchnie drewniane. Należy patrzeć na to zdroworozsądkowo, a nie kierować się tym co mówią reklamy. Czasem zalecane jest przeprowadzenie bardziej krytycznej analizy konkretnych środków.  Celem tego jest przede wszystkim odpowiednia pielęgnacja drewnianych schodów. Przecież to inwestycja, która wykonana na zadowalającym poziomie, potrafi solidnie obciążyć budżet domowy.  

Drewniane schody to element aranżacyjny, który warto otaczać troską, aby wydobyć z niej to, co najbardziej wartościowe i najpiękniejsze.