pęknięta ściana

Sposoby na pęknięcia na ścianach

Pęknięcia na ścianach, które nie należą do przyjemnych dla oka widoków, nie zawsze związane są z wadami konstrukcyjnymi budynku. Pęknięcia na powierzchni ściany to zjawisko powszechne, które może wystąpić nawet w nowym mieszkaniu, czy też domu. To zjawisko niestwarzające jakiegokolwiek zagrożenia. Powodem do zmartwień są natomiast głębokie pęknięcia ściany, które przechodzą przez tynk bądź cały mur.  

Maskowanie pęknięć powierzchniowych 

Powierzchniowe pęknięcia ścian o nieznacznej wielkości można skutecznie zamaskować przy pomocy zwykłej masy szpachlowej. Ważne jest to, aby właściwie dobrać typ masy do rodzaju tynku. Warto w tym względzie kierować się ogólną zasadą, która głosi, iż masy szpachlowej do tynków gipsowy nie powinno się stosować do tynków wapienno-cementowych i odwrotnie. 

Naprawa głębokich pęknięć ściany 

Naprawa popękanej ściany tak naprawdę nie należy do czynności skomplikowanych. Jeszcze przed rozpoczęciem pracy zaleca się zabezpieczyć pomieszczenie przed zabrudzeniem. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z folii malarskiej, która osłoni sprzęty i podłogę. Jest ona wręcz niezbędna, ponieważ masa szpachlowa może odbarwiać niektóre materiały, a gdy już zastygnie – trudno się jej pozbyć. 

Jeszcze przed nałożeniem masy szpachlowej ściana powinna zostać odpowiednio oczyszczona i osuszona. Małe porcje masy szpachlowej zaleca się nakładać niewielką szpachelką metalową. Grubość warstwy nie może być większa niż dwa milimetry. Po zaschnięciu masy, konieczne jest dokładne jej oszlifowanie drobnoziarnistym papierem ściernym. W momencie uzyskania właściwego stopnia wygładzenia, należy oczyścić miejsce po rysie i jeszcze raz pomalować ścianę.   

W sytuacji, w której mamy do czynienia z większymi pęknięciami, po uzupełnieniu ubytku masą szpachlową, dobrze jest nakleić na wierzch taśmę z włókna szklanego. Po takim przygotowaniu ściany, wystarczy tylko nanieść nieznaczną warstwę masy szpachlowej i delikatnie przetrzeć przy pomocy papieru ściernego. Pomimo że taśma jest niezauważalna, skutecznie zabezpiecza ścianę przed kolejnymi pęknięciami w tym obszarze.