Montaż płyty gazowej w blacie kuchennym – jak to zrobić dobrze?

Montaż nowoczesnej kuchenki to zagadnienie, z którym trzeba zmierzyć się po wykonaniu remontu i wymianie mebli w kuchni. Najpopularniejsze obecnie trendy w aranżacji wnętrz proponują, aby sprzęt AGD, zabudowany był w meblach. Najczęściej wybieranym miejscem do instalacji płyty gazowej jest blat kuchenny. Do wykonania tego rodzaju prac, gdy wszystko już pasuje do siebie, warto zatrudnić specjalistę do podłączenia takiej instalacji. 

Najważniejsze zasady montażu płyty gazowej 

Dokumentem, bez którego montaż płyty gazowej nie mógłby dojść do skutku, jest instrukcja obsługi, która dołączona jest do produktu. Znajdują się w niej wszystkie niezbędne informacje techniczne, które pozwolą na poprawne podłączenie tej instalacji. Istotne jest usytuowanie płyty gazowej względem okna. Trzeba więc przestrzegać minimalnych odległości względem niektórych mebli i urządzeń AGD: 

  • Co najmniej 30 cm od lodówki, 
  • Minimum 150 cm od okna, 
  • Więcej niż 30 cm id zlewozmywaka, 
  • Szafki wysokiej zabudowy wymagają około 15 cm odstępu od płyty gazowej, 
  • Okap kuchenny powinien być zamontowany na wysokości około 75 cm powyżej. 

Jak zamontować płytę gazową do blatu? 

Można spotkać się z dwoma sposobami zamontowania płyty gazowej w blacie kuchennym – na nim oraz równo z jego poziomem. W pierwszej metodzie kuchenka jest nałożona na mebel, przy czym ceramika delikatnie wystaje ponad jego powierzchnię. Drugi natomiast pozwala na zlicowanie wierzchniej warstwy instalacji z poziomem blatu tak, aby nie było różnicy w wysokości. Prawdziwi specjaliści, którzy świetnie radzą sobie z obiema tego typu metodami. 

W przypadku nowoczesnych płyt gazowych do zabudowy nie pojawiają się obawy o to, że utworzy się szczelina między blatem a kuchenką, w której mogą nagromadzić się zanieczyszczenia lub okruchy. Większość dostępnych na rynku modeli wyposażonych jest w specjalną uszczelkę, która przeciwdziała takim sytuacją. Co więcej, pozwala ona na prawidłowe osadzenie i umocowanie płyty pod względem jej ciężaru.