Wkłady kominowe owalne – skuteczne odprowadzanie spalin

Wkłady kominowe właściwie dobrane to ulepszona i efektywniejsza praca komina. A ta przekłada się np. na bezpieczeństwo domowników. Wkłady owalne wykonane z wysokiej jakości odpornych materiałów to jedne z najczęściej wybieranych elementów instalacji.

Komin w budynku służy do odprowadzania spalin. Tym samym odpowiada za bezpieczeństwo funkcjonowania instalacji grzewczej domu oraz kotła. Oferowane wkłady wysokiej jakości to pomysł na uszczelnienie komina, a tym samym jego efektywniejsze i pewniejsze działanie. Podwyższona szczelność podczas odprowadzania spalin dzięki zastosowaniu wkładu kominowego podnosi bezpieczeństwo mieszkańców budynku. Wkład kominowy owalny to jedna z bardziej polecanych propozycji w tej kwestii.

Wkład kominowy – kiedy zastosować

Wkłady kominowe: ceramiczne i stalowe (rodzaj musi być dopasowany do wysokości temperatury oraz obecności kwasów zawartych w spalinach, a także do rodzaju paliwa grzewczego) są stosowane podczas budowy komina czy też jego modernizacji. Wskazana jest też instalacja wkładu kominowego, gdy wymieniamy piec na nowoczesny i energooszczędny. Warto też pamiętać o tym, że montując wkład do komina, zwiększamy nie tylko bezpieczeństwo domowników. Istotne jest również to, że w przypadku pieców gazowych czy też na energetyczne paliwa stałe odpowiednio dobrany wkład kominowy wpływa pozytywnie na efektywność ogrzewania budynku, a to przekłada się także na znaczące oszczędności.

Owalne wkłady kominowe – do jakich kominów

Wśród wkładów kominowych stalowych (żaroodpornych, kwasoodpornych, kwaso-żaroodpornych) są takie o przekroju okrągłym i owalnym. Są one dostępne w różnych rozmiarach dopasowanych do istniejącego otworu komina. Wkłady o przekroju owalnym stosuje się w murowanych kominach. Takie wkłady sprawdzą się nie tylko w kominach o przekroju kwadratowym, ale szczególnie są polecane do kominów o przekroju prostokątnym. Montaż takiego wkładu nie jest sprawą skomplikowaną. Istotne jest jednak prawidłowe dobranie rozmiaru wkładu do komina. Gdy chcemy długo cieszyć się z efektywnej pracy wkładu kominowego, musimy pamiętać o tym, aby przed jego instalacją porządnie wyczyścić komin z sadzy.

Wkłady kwasoodporne czy żaroodporne lub kwaso-żaroodporne (odporne na wysokie temperatury i kwasy) o owalnym kształcie to szeroki wybór. Ważne jest też to, aby przy zakupie, wybierając wkłady kominowe owalne, móc skorzystać z fachowego doradztwa – dotyczącego także montażu. Taka kompleksowa usługa zapewni powodzenie akcji modernizacji czy też budowy komina.