Sprawdzone sposoby na oszczędzenie gazu w domu lub mieszkaniu

Początek 2022 roku przyniósł spore podwyżki cen. Jedną z nich, która znacznie wpływa na portfel każdego Polaka, jest wzrost ceny gazu. Niektórzy obywatele w lutym za styczeń bieżącego roku otrzymali rachunek nawet dwukrotnie większy w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. W jaki sposób można zaoszczędzić na gazie, który wykorzystywany jest do gotowania, ogrzewania czy kąpieli? 

 

Co warto wiedzieć podczas budowy domu w 2022 roku? 

Osoby będące przed lub w trakcie budowy powinny zaplanować ogrzewanie podłogowe zamiast grzejnikowego. Pozwala to na zejście z temperaturą wody w układzie grzewczym z 60 stopni Celsjusza do np. 40. Taki zabieg znajdzie odzwierciedlenie w oszczędności na ogrzewaniu. Co więcej, zaplanowanie niskotemperaturowej podłogówki przyczyni się do obniżenia temperatury w układzie grzewczym nawet o kilka stopni Celsjusza. Przełoży się to na znaczny spadek zużytego później gazu, jaki wykorzystywany jest do ogrzewania domu. Zaprojektowanie w domu rekuperacji pozwoli obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet o 30%. Kolejnym czynnikiem redukującym koszty związane z ogrzewaniem jest użycie do ocieplenia domu płyt pur lub pir zamiast styropianu. Co więcej, nie można ominąć ważnego elementu, jakim jest ciepły montaż okien. 

 

Jak dostosować mieszkanie lub dom do większych oszczędności związanych z gazem? 

Na samym początku warto rozważyć zmianę zwykłego pieca gazowego na kondensacyjny. Dodatkowo świetnym pomysłem jest ustawienie prawidłowej krzywej grzewczej. Osoby, które posiadają w swoim domu grzejniki powinny koniecznie wyposażyć je w termostaty grzejnikowe. Ich zadaniem jest automatyczne zamknięcie dopływu ciepłej wody w momencie nagrzania się pomieszczenia. W niektórych przypadkach niezbędna może okazać się wymiana okna. W związku z faktem, iż przez wentylację ucieka najwięcej ciepła, warto zamontować urządzenie, jakim jest rekuperator docentralny.