Montaż kotła gazowego – jak go wykonać oraz jak się do niego przygotować?

Kotły gazowe to bardzo wygodny sposób na ogrzewanie domu. Są one stosunkowo niedużą instalacją, która po uruchomieniu jest całkowicie bezobsługowa, a poza zapewnieniem wnętrzom odpowiedniej dawki ciepła, pozwalają na dostarczenie gorącej wody użytkowej. To sprawia, że takie rozwiązanie zapewnia spore oszczędności, przy względnie niedużych kosztach samej inwestycji. Po zakupie kotła ważne jest odpowiednie zamontowanie go przez specjalistę.  

Montaż kotła gazowego – co warto wiedzieć?  

Pierwszą czynnością w trakcie montażu, jaką należy wykonać, jest ustawienie kotła w wyznaczonym miejscu lub zawieszenie go na ścianie. Kolejno trzeba podłączyć go przy pomocy właściwych przewodów do centralnego ogrzewania oraz instalacji gazowej – to najważniejszy element całego procesu. Odpowiednie poprowadzenie rur wymaga utrzymania określonych środków bezpieczeństwa oraz wiedzy. Dlatego montaż kotła gazowego powinien wykonać instalator, który posiada aktualne uprawnienia gazowe i elektryczne. 

W przypadku gdy taki piec ma również zagwarantować ciepłą wodę, trzeba zamontować do niego właściwy zasobnik, a do niego doprowadzić rury do zarówno do jej ciepłej jak i zimnej postaci. Kolejno należy podłączyć zbiornik do wentylacji i upewnić się, że instalacja jest szczelna.   

Jak wygląda przygotowanie się do montażu kotła gazowego?   

W większości przypadków kotły gazowe montowane są w przeciągu jednego dnia. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych prac, jak wymiana istniejących rur, okres ten może zwiększyć się do dwóch, a nawet trzech. Gdy nowy zbiornik ma być podłączony do starej instalacji centralnego ogrzewania, warto ją wypłukać. Nie jest to niezbędne, jednak zdecydowanie warto to wykonać, jeśli montaż kotła gazowego wymaga wymiany przewodów na nowe. Stosuje się do tego specjalne środki chemiczne. Wystarczy dodać je do wody i kolejno przez długi czas zachować jej ciągły przepływ w wysokiej temperaturze. Kolejno trzeba przepłukać całą instalację przy pomocy czystej wody.   

Zdaniem ekspertów z e-instalator.pl przy zakupie kotła ważne jest odpowiednie zamontowanie go przez specjalistę. Wybierając kocioł gazowy trzeba również zwrócić uwagę na jego moc, która powinna być dostosowana do zapotrzebowania na ciepło. Nie bez znaczenia jest też jakość kotła gazowego, warto inwestować w sprawdzonych producentów.